Koszty wynajmu i zakupu mieszkań w dużych miastach są niezwykle wysokie, dodatkowo wiele światowych stolic (zwłaszcza azjatyckich) ma problem z przeludnieniem, co sprawia, że zużycie każdego metra wolnej przestrzeni musi być bardzo dobrze przemyślane. Wspomniane czynniki spowodowały, że w branży nieruchomości w ostatnich latach znacząco umocnił się trend „mini”. Metraże, które kiedyś przewidziane były dla jednego pokoju, dziś z powodzeniem mieszczą wszystkie niezbędne funkcje całego mieszkania. Każdy kto kiedykolwiek zamieszkiwał niewielkie M wie, że jego funkcjonalne urządzenie jest wyzwaniem. Na szczęście, ze względu na rosnący popyt, mocno rozwinął się rynek mebli i sprzętów przystosowanych specjalnie do małych lokali, a architekci wnętrz proponują mnóstwo ciekawych pomysłów na to jak zmieścić wiele na niewielkiej przestrzeni. Za chwilę przyjrzymy się ciekawemu rozwiązaniu, które niedawno zaprezentowała agencja architektoniczna ICOSA z San Francisco.

Domino Loft można chyba nazwać wielofunkcyjnym pomieszczeniem lub wielofunkcyjnym modułem meblowym…w każdym razie nic lepszego nie przychodzi mi do głowy 🙂 Tak czy inaczej, widoczna na zdjęciach konstrukcja pełni rolę: pokoju gościnnego, jadalni, szafy, sypialni, a także miejsca nauki/pracy. Funkcja pomieszczenia może zmieniać się dowolnie w zależności od naszych potrzeb. Domino Loft stworzono w pracowni w Oakland, a następnie złożono w mieszkaniu (pow. ok. 45m2 – co w sumie na polskie warunki nie jest tak mało) w biznesowej dzielnicy SF.

Rozwiązanie ICOSA pewnie nie „zagrałoby” w klasycznym polskim M w bloku z wielkiej płyty, ale już w niektórych kamienicach mogłoby funkcjonować z powodzeniem. Na pewno warto potraktować widoczne na fotkach pomysły jako inspirację. Kto wie, może uda się Wam przemycić któreś z przedstawionych na zdjęciach rozwiązań na swój własny „kawałek podłogi”.

Zdjęcia pochodzą z:
icosadesign.com
treehugger.com