Alternatywa dla rur spustowych - łańcuchy rynnowe5 - FachowaBudowa.PLZbliża się jesień. Czas, który kojarzymy nie tylko z mieniącymi się w słońcu kolorowymi liśćmi, ale także zwiększonymi opadami atmosferycznymi. W związku z tym, temat dzisiejszego wpisu wiążę się właśnie z  deszczem.

Każdy dom, o ile nie mieści się na pustyni, powinien posiadać sprawny system odprowadzania wody z dachu. To co potocznie nazywamy po prostu rynną, jest faktycznie systemem rynnowym, na który składa się kilka elementów. Najbardziej widoczne są:

– rynny , czyli przewody o przekroju otwartym biegnące wzdłuż krawędzi dachu, których zadaniem jest zbieranie wód opadowych

– oraz pionowe rury spustowe  (odcinki przewodów o przekroju zamkniętym), których zadaniem jest Alternatywa dla rur spustowych - łańcuchy rynnowe - FachowaBudowa.PLzbieranie wody płynącej rynnami i odprowadzenie ich poza budynek.

Zgodzimy się chyba, że system rynnowy nie jest elementem, który chcielibyśmy szczególnie eksponować, wręcz przeciwnie, dobrze byłoby go ukryć. Czy jest jakiś sposób? Okazuje się, że tak. W przypadku domów parterowych, czy też małych daszków (nad wejściem, nad werandą) można z powodzeniem zastosować dużo mniej rzucające się w oczy rozwiązanie. Mowa o wykonanych ze stali lub z tworzywa sztucznego łańcuchach rynnowych (rynnach łańcuchowych, łańcuchach deszczowych), które są świetną, alternatywą dla metalowych i plastikowych rur.

Alternatywa dla rur spustowych - łańcuchy rynnowe3 - FachowaBudowa.PLŁańcuch rynnowy może mieć postać tradycyjną (przypomina zwykły, zwisający pionowo łańcuch) lub dekoracyjną (szereg mniejszych lub większych zbiorników umieszczonych wzdłuż zwisającego pionowo ciągu ogniw). Pierwsze opcja sprawdza się najlepiej, jeżeli chodzi nam o rozwiązanie jak najmniej widoczne, druga zaś, jeżeli oprócz funkcji odprowadzania wody, łańcuch ma także przyciągać wzrok ciekawymi kształtami.

Oprócz walorów czysto estetycznych, łańcuchy rynnowe są bardzo praktyczne, gdyż nie powodują wybijania i wymywania ziemi, z czym często mamy do czynienia w przypadku rur spustowych. Woda spływająca po łańcuchu dociera do podłoża ze znacznie mniejszą siłą, co zdecydowanie redukuje jej negatywny wpływ.

Montaż łańcucha nie jest bardzo skomplikowany, ale wymaga pewnego doświadczenia  i należytej staranności, dlatego warto zwrócić się o pomoc do fachowca. Na górze łańcuch mocuje się do rynny, a na dole do podłoża. Musi być dobrze naciągnięty, aby woda spływała po nim bez rozpryskiwania się na boki.

Łańcuchy rynnowe ważą nawet do 3,5 kg, a w czasie deszczu ich ciężar rośnie. Zimą w wyniku oblodzenia, Alternatywa dla rur spustowych - łańcuchy rynnowe2 - FachowaBudowa.PLobciążenia są jeszcze większe. Profesjonalny montaż  zabezpieczy system rynnowy przed zerwaniem lub przekrzywieniem.

Jeżeli estetyka jest dla Ciebie szczególnie ważna i zwracasz uwagę na detale, na pewno warto przemyśleć zastąpienie rur spustowych łańcuchami.

Poniżej filmy demonstrujące działanie tego rozwiązania, a także kilka linków do stron producentów łańcuchów.

Tradycyjny łańcuch rynnowy podczas ulewy

Dekoracyjny łańcuch rynnowy – demonstracja

Montaż łańcucha rynnowego

Producenci
CEDA
REXTORN