Jeżeli Wasz mur stracił ostatnio na „ogładzie” ze względu na obecność białych zacieków bliżej nieokreślonego pochodzenia, zapewne zastanawiacie się, jak pozbyć się tego problemu. Zachęcamy do lektury…

Białe zacieki na klinkierze. Jak się ich pozbyć - FachowaBudowa1 Skąd to się wzięło?

Zanim przejdziemy do metod przeciwdziałania i usuwania wykwitów na klinkierze, warto dowiedzieć się czym są i dlaczego w ogóle się pojawiły.

Białe zacieki to tzw. wysolenia lub wykwity solne. Powstają na skutek wypłukiwania z zapraw skrystalizowanych soli wapnia, magnezu lub żelaza. Woda rozpuszcza i transportuje związki chemiczne, dlatego jej obecność jest główną przyczyną występowania wysoleń i to właśnie wody należy przede wszystkim się wystrzegać.

Powinniśmy pamiętać, że pojawienie się wykwitów zależy również od miejsca w jakim się znajdujemy i panujących w nim warunków środowiskowych. Dwa mury postawione z tych samych materiałów przez tę samą ekipę, mogą zachować się różnie w zależności od lokalnego środowiska/mikroklimatu. Na jednym murze pojawią się wykwity, a drugi może pozostać w idealnej kondycji.

Białe zacieki na klinkierze. Jak się ich pozbyć7 - FachowaBudowaProfilaktyka

Główne zasady zapobiegania wykwitom solnym:
– przy wznoszeniu muru warto unikać zapraw zawierających wapno i cement portlandzki
– zaprawę murarską i zaprawę do spoinowania przygotowujemy w konsystencji półsuchej, im mniej wody tym lepiej…
– zaprawa do spoinowania powinna być nakładana po dokładnym wyschnięciu zaprawy murarskiej (najlepiej odczekać ok. 14 dni)
– mur klinkierowy powinien być dobrze odizolowany od fundamentu hydroizolacją poziomą
– w trakcie prac murarskich należy chronić konstrukcje przed deszczem, dobrze sprawdzi się tutaj folia izolacyjna
– należy regularnie sprawdzać spoiny muru i w razie zaistnienia spękań/szczelin, jak najszybciej usuwać usterki, aby woda nie gromadziła się w otworach
– można również zabezpieczyć klinkier specjalnym impregnatem silikonowym, który jednak w przypadku matowych cegieł, może nadawać lekki połysk, co nie koniecznie jest pożądanym efektem
– dobrą ochronę stanowią również oleje impregnacyjne do klinkieru, warto jednak wypróbować środek na mniej widocznej powierzchni, gdyż może lekko przyciemniać barwę cegieł

Białe zacieki na klinkierze. Jak się ich pozbyć5 - FachowaBudowaUsuwanie

Czas zastanowić się nad tym co możemy zrobić, kiedy klinkier już pokryły białe wykwity.

Wariant I
Jeżeli jest to typowe wysolenie, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy miska z wodą, gąbka lub szmatka i do dzieła. Pamiętajmy jednak, że to właśnie woda jest „główną winowajczynią” zaistnienia problemu, więc podczas zmywania plam używajmy jej możliwie jak najmniej. Nawet ta niewielka ilość nie powinna ściekać ani zalegać na murze, dlatego warto poczekać z myciem na ciepły, słoneczny dzień, który zapewni cegłom szybkie schnięcie.

Wariant II
Jeżeli mamy do czynienia z bardziej opornym wykwitem wapiennym, należy sięgnąć po specjalistyczny środek czyszczący i postępować zgodnie z załączoną instrukcją. Zacieki wapienne mogą wymagać kilkukrotnego zmywania.

Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama środków do czyszczenia wykwitów solnych i wapiennych.