Bloczki budowlane z plastiku... szybko i ekologicznie - RePlast4Na Ziemi produkuje się rocznie ok. 300 mln ton plastiku, z czego jedynie 8% jest poddawane recyclingowi. Z pośród siedmiu rodzajów plastiku, które wyróżniamy, tylko trzy nadają się do ponownego przetworzenia (ze względu na koszty i szkodliwość dla środowiska). Biorąc pod uwagę powyższe dane oraz fakt, że wyrzucona na ziemię plastikowa butelka ulega rozkładowi przez 500 lat, trudno nie odczuwać niepokoju.

Na szczęście są kreatywni ludzie, poszukujący rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Do tego grona, bez dwóch zdań, można zaliczyć członków zespołu amerykańskiego startupu ByFusion. Firma stworzyła maszynę, która jest w stanie zamienić prawie każdy rodzaj plastiku w alternatywny materiał budowlany.

ByFusion – czyli zróbmy coś z niczego

Ideą przyświecającą założycielom ByFusion było stworzenie rozwiązania, które pozwoli lokalnym społecznościom samodzielnie radzić sobie z problemem rosnących ilości plastikowych odpadów, przy okazji tworząc nowe miejsca pracy i zyskując niedrogi materiał budowlany do wykorzystania na miejscowe projekty. Wydaje się, że startup z Brooklynu jest na dobrej drodze do realizacji tego celu…

ByFusion stworzyło… ByFusion, czyli mobilny modułowy system do produkcji bloczków budowlanych, który można bez problemu przetransportować w ciężarowce lub tradycyjnym kontenerze w dowolne miejsce na świecie i… rozpocząć walkę z plastikowymi odpadami. Po instalacji, maszyna jest domyślnie zaprogramowana na wytwarzanie materiałów RePlast, czyli plastikowych bloczków budowlanych o znanym i od lat stosowanym w budownictwie kształcie. ByFusion jest zasilana na prąd lub gaz. Proces przetwarzania plastiku w bloczki jest w 100% ekologiczny, nie generuje toksycznych substancji, a wykorzystywana podczas cyklu produkcyjnego woda, jest filtrowana i może być używana wielokrotnie.

ByFusion nie jest sprzętem wybrednym i z powodzeniem „odżywia się” aż sześcioma z siedmiu produkowanych na świecie rodzajów plastiku. Dodatkowo, maszynę można dowolnie przeprogramować zmieniając kształt i gęstość wytwarzanych bloczków.

 

RePlast – bloczki budowlane z plastiku

Z bloczków RePlast można w prosty sposób wznosić mury, bez konieczności stosowania jakichkolwiek zapraw scalających (troszkę jak układanie klocków Lego). Nie będą to co prawda konstrukcje, znoszące obciążenia tak duże jak beton, jednak spokojnie sprawdzą się przy mniej wymagających elementach budynków.

Według informacji podawanych przez producenta, właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne RePlast znacznie przewyższają możliwości swoich betonowych odpowiedników (na stronie www firmy brakuje szczegółowych danych na ten temat). Warto dodać, że w procesie produkcji plastikowych bloczków, do atmosfery uwalnianych jest o 95% mniej gazów cieplarnianych niż w przypadku bloczków betonowych. Koszt wytwarzania bloczków jest niski, a ich główny budulec zupełnie darmowy, w związku z czym, należy spodziewać się, że cena materiału też będzie atrakcyjna.

Gdzie można to kupić?

Póki co, nie można. Jednak, zgodnie z zapewnieniami ByFusion, sytuacja ma się zmienić już wkrótce, warto więc zaglądać na oficjalną stronę firmy. Planowana data wprowadzenia do sprzedaży systemów ByFusion i bloczków RePlast w Stanach Zjednoczonych to 2gi maja 2017.

Startup prowadzi aktualnie zbiórkę na portalu crowdfundingowym IndieGogo, w celu zebrania środków na:
– swój pierwszy duży eko-projekt Sustainable Coastlines Hawaii (celem jest oczyszczenie wybrzeży hawajskich wysp z plastikowych odpadów, w czym ma pomóc właśnie rozwiązanie ByFusion),
– szczegółowe testy, których wyniki mają docelowo zapewnić bloczkom RePlast miejsce na oficjalnej liście materiałów budowlanych, zatwierdzonych przez odpowiednie instytucje,
– zwiększenie wydajności maszyny ByFusion tak, by mogła produkować dziennie nie siedem, a dziesięć tysięcy bloczków,
– zwiększenie możliwości produkcyjnych, by wytwarzać większą ilość maszyn ByFusion w krótszym czasie.

Mocno trzymamy kciuki za ekipę ByFusion, a wszystkich, którzy mają kilka dodatkowych złotych do wydania, zachęcamy do wsparcia projektu na IndieGogo.