W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, kiedy przy budowie studni nie trzeba ubiegać się o pozwolenia. Czas na przedstawienie przypadków tego typu inwestycji, które wymagają zdobycia odpowiednich zezwoleń. Zapraszamy do lektury!

budowa studni - pozwolenie - FachowaBudowa.PLStudnia na potrzeby działalności gospodarczej
W przypadku, gdy zajmujesz się zawodowo ogrodnictwem czy sadownictwem albo jesteś hodowcą zwierząt, zapewne przekraczasz pobór wody 5 m3 w ciągu doby.  Postaraj się wtedy o pozwolenie wodnoprawne. Tak samo będzie w przypadku studni głębszej niż 30 m.

Co trzeba zrobić, by zdobyć ten dokument?
Przygotuj dokumentację – tzw. operat wodnoprawny. Aby ją wykonać , skorzystaj z usług hydrogeologa lub projektanta zajmującego się instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi.

Studnia wiercona czyli stos dokumentów!
Jeśli zdecydujesz się na budowę studni wierconej o dużej głębokości, musisz pamiętać o przepisach  Prawa wodnego i Prawa górniczego i ekologicznego.  Oto krótka instrukcja, co zrobić, by uzyskać stosowane pozwolenie na budowę:
– Złożyć projekt odwiertu studni i zdobyć zatwierdzającą decyzję wojewody.
– Po wykonaniu odwiertu należy przygotować wynikową dokumentację hydrologiczną.
– Następnie uzyskać zatwierdzenie dokumentacji wynikowej przez właściwy organ administracyjny .
– Zarejestrować studnię (uzyskać kartę rejestracyjną).

Czy wykonywaliście studnie w ramach swojej inwestycji? Podzielcie się własnymi doświadczeniami ze zdobywaniem pozwolenia w komentarzach pod tym wpisem!

Może Cię zainteresować:

Budowa studni? Cz. 1 Pomyśl już przed zakupem działki!