Czy konieczny jest drenaż - FachowaBudowa.plJeśli borykasz się z nadmiarem wody na swojej działce np. spowodowanym wysokim poziomem wód gruntowych lub gliniastą glebą, prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie drenażu. To zabezpieczenie pozwala uniknąć m.in. zawilgocenia fundamentów domu. Dowiedz się więcej i miej pewność, że Twój dom będzie bezpieczny.

Drenaż opaskowy to system rur drenarskich ułożonych ze spadkiem około 0,5-1% na poziomie ław fundamentowych. Jest on konieczny w dwóch przypadkach:

– Gdy budujesz dom na glinie lub ile, czyli gruntach słabo przepuszczalnych. Pamiętaj, że w takim przypadku          woda opadowa może spływać bardzo wolno lub wcale, dlatego ściany piwnicy są szczególnie zagrożone.

– Jeśli Twój dom znajduje się na skarpie, wówczas woda spływa z góry w kierunku piwnicy narażonej na zawilgocenie.

Jak działa drenaż opaskowy? Woda, która dostaje się na grunt w wyniku opadów atmosferycznych spływa do rur, a następnie transportowana jest do rowu melioracyjnego, kanalizacji wodnej lub studni chłonnej, czyli miejsca, w którym jej nadmiar nie będzie zagrażać naszemu domowi.

W przypadku bardzo niekorzystnego gruntu lub wody gruntowej znajdującej się płytko pod piwnicą, fachowcy radzą, by ułożyć drenaż powierzchniowy czyli system rur drenarskich biegnących bezpośrednio pod podłogą. Instalacja ta może być podłączona do drenażu opaskowego lub też występować samodzielnie.

Mamy nadzieję, że odpowiedź na pytanie „Czy konieczny jest drenaż” jest dla Ciebie prostsza po przeczytaniu tego tekstu. Jeżeli chcesz podzielić się doświadczeniami związanymi z drenażem, komentuj poniżej.