Niedawno pisaliśmy o naukowcach z Massachusetts Institute of Technology, którzy przez obserwację natury, gromadzą nowe pomysły na ulepszenie receptury betonu, przygotowując bazę wiedzy dla inżynierów zajmujących się tym materiałem. Dziś kilka zdań o badaczach z Nanyang Technological University w Singapurze, którzy również pracują nad modernizacją receptury betonu. Dzięki wysiłkom zespołu azjatyckich naukowców, udało się stworzyć elastyczny beton, który ma zdecydowanie skrócić czas budowy dróg i chodników.

elastyczny-beton-przyspieszy-budowę-dróg_1.jpg

Na zdjęciu profesor Yang En-Hua, jeden z twórców ConFlexPave, trzymający testowy panel wykonany z nowego materiału. Zdjęcie pochodzi z serwisu media.ntu.edu.sg

 

Zwykły beton vs elastyczny beton ConFlexPave

Beton, który znamy to najczęściej mieszanka cementu, kruszywa, wody i innych domieszek. Połączenie tych składników daje w rezultacie mocne i twarde spoiwo, któremu jednak brak elastyczności, czego konsekwencją mogą być spękania. ConFlexPave, beton na bazie receptury stworzonej w Nanyang Technological University, oprócz standardowych składników, zawiera domieszkę mikrofibry. Dzięki niej materiał zyskuje dużą elastyczność, nie tracąc przy tym zalet tradycyjnego betonu. Co więcej, jest dwa razy mocniejszy od „wersji standardowej”, a jego produkcja jest znacznie mniej szkodliwa dla środowiska.

Płytki betonowe

Oprócz wspomnianych powyżej zalet wynalazku singapurskich naukowców, powierzchnia wykonana z ConFlexPave zapewnia bardzo dobrą przyczepność, stąd pomysł, by beton wykorzystać do budowy dróg i chodników.

Z elastycznego betonu, mają być wytwarzane specjalne panele, służące do szybkiego i sprawnego układania nawierzchni jezdni i chodników. W założeniach twórców czas pracy robotników ma skrócić się o ponad 50%. Już rozpoczęto testy laboratoryjne na płytkach małego formatu (wielkości tabletu). Wkrótce rozpoczną się testy dużych paneli. Mają potrwać ok. 3 lata.

Czy beton z Singapuru zrewolucjonizuje branżę budowlaną? Zobaczymy. Trzeba jednak przyznać, że wynalazek z Azji wygląda obiecująco. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu demonstrującego ConFlexPave. Materiał pochodzi z kanału SciNews.