Czy grubszy styropian jest lepszy - FachowaBudowa.PLJeżeli w temacie materiałów termoizolacyjnych jesteśmy, jak to się mówi, zieloni, kombinując na chłopski rozum, może wydać się, że im grubsza warstwa styropianu tym  lepiej. Czy jest tak w rzeczywistości? Nie do końca.

Jeżeli nic nie wiecie o styropianie, koniecznie zacznijcie od lektury krótkiego tekstu, który w telegraficznym skrócie wyjaśni czym są: współczynnik przewodzenia ciepła (λ) oraz współczynnik przenikania ciepła (U). Przejdź do artykułu.

Kiedy już rozdmuchaliście mgiełkę tajemnicy spowijającą litery  λ i U, pewnie domyślacie się jaka jest odpowiedź na tytułowe pytanie. Im wyższa lambda styropianu tym cieńsza warstwa będzie Wam potrzebna do osiągnięcia określonej wartości U dla danej przegrody (ściany).

Na przykład, chcąc uzyskać współczynnik U o wartości 0,23 W(m2*K) (wartość zalecana dla przegród warstwowych) dla ściany z bloczków silikatowych o grubości 24cm, będziemy potrzebowali 16cm styropianu o współczynniku λ= 0,044 W(m*K). Jeżeli wybierzemy styropian o wartości lambda 0,032 W(m*K), do osiągnięcia tego samego rezultatu, wystarczy warstwa o grubości 12cm.