cementCeny materiałów budowlanych wahają się i są okresy, kiedy ich zakup jest bardziej opłacalny, nie dziwię się więc, że możesz wpaść na pomysł kupienia cementu z wyprzedzeniem, aby trochę zmniejszyć koszty. Takie działanie wydaje się jak najbardziej rozsądne ekonomicznie, jednak paradoksalnie może okazać się bardzo kosztowne.

Cement, jak każdy inny produkt, posiada pewien okres przydatności, a także wymaga odpowiednich warunków składowania. Jeśli nie weźmiesz tych faktów pod uwagę, okaże się, że wcześniejszy zakup i oszczędność kilku „stówek”, było tak naprawdę strzałem w stopę, bo po kilku miesiącach przechowywania spoiwo przekroczyło datę ważności, poza tym, w skutek oddziaływania wilgoci, uległo zbryleniu. Mówiąc krótko – do niczego się już nie nadaje. Ewentualnie można je zużyć np. na podsypkę pod nawierzchnię z kostki. Jeśli jednak akurat nie masz takiej potrzeby, musisz jakoś pozbyć się tych zapasów (a worki nie są lekkie) i dokonać ponownego zakupu. Miała być oszczędność, jest dodatkowy wydatek.

Dlatego przede wszystkim zapamiętaj: ZAKUP CEMENTU Z DUŻYM WYPRZEDZENIEM NIE MA SENSU!!!

Okres ważności cementu wcale nie jest tak długi, jak może się wydawać. W zależności od klasy wytrzymałościowej jest to najczęściej 30, 60 lub 90 dni, data jest widoczna na opakowaniu. W przypadku cementu pakowanego w worki z przekładką foliową, dodatkowo zabezpieczającą przed wilgocią, może to być nawet 120 dni (niezależnie od klasy). Warto to sprawdzić i właściwie zaplanować zakup w czasie. Zbyt długie leżakowanie cementu może negatywnie wpłynąć na jego właściwości wiążące, poza tym użycie cementu, który przekroczył datę ważności jest niezgodne z przepisami budowlanymi. Dlatego jeszcze raz podkreślę: Nie kupuj cementu na zapas. W sytuacji, gdy  po zakończeniu prac okaże się, że nie wykorzystano wszystkich worków, zdecydowanie lepiej będzie spróbować je sprzedać niż czekać aż znów się przydadzą.

Jednak nawet kupując cement z zamiarem jego szybkiego wykorzystania, wciąż musisz przechowywać go zgodnie z zasadami, przede wszystkim po to, by nie stracił swoich właściwości, a także w celu zachowania gwarancji.

Najlepszą opcją jest przechowywanie cementu w suchych pomieszczeniach zamkniętych o szczelnym dachu i ścianach, skutecznie izolujących od wilgoci (składować przez okres nie dłuższy niż data przydatności). Jeśli nie mamy takiej możliwości, sprawdzi się też zadaszone miejsce na otwartym terenie, koniecznie zabezpieczone z boków przed opadami, w tym wypadku okres składowania powinien być znacznie krótszy (nie dłużej niż 10 dni). Podłoże składu powinno być twarde, suche i pochylone pod odpowiednim kątem, tak by zabezpieczyć cement przed ściekami wody deszczowej i zanieczyszczeniem. Worki z cementem powinny być ułożone w płaskie stosy, najlepiej aby na każdym było nie więcej niż 6 sztuk.

Jak się okazuje, zakup po okazyjnej cenie nie zawsze musi się opłacać, a zachowanie standardów przechowywania jest niezwykle istotne dla utrzymania jakości cementu. Pamiętaj o tym, a unikniesz dodatkowych kosztów.

Wszystkim, którzy jeszcze nie czytali, polecam wcześniejszy artykuł o tym, jak unikać trefnego cementu oraz bardzo ciekawy wywiad z panem Tomaszem Chełmickim z LaFarge Cement, który wypowiada się m.in. w kwestii magazynowania cementu.