Czyszczenie rynien - FachowaBudowa.PLJesień nadeszła. Choć na razie ma tę wczesną, złotą postać, już niebawem może zamienić się w mokrą szarówę, skutecznie zniechęcając do wychodzenia z domu. Wykorzystajmy te ostatnie chwile przyjaznej pogody i przygotujmy nasz system rynnowy na zimę.

Dlaczego należy dbać o drożność rynien?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Kiedy rynny są zapchane, woda zbiera się w ich korycie, a po czasie zaczyna się przelewać,  zawilgacając przy okazji ściany. Do tego zalegające wewnątrz kawałki gałęzi, liście, spływające z dachu osady i inne nieczystości naniesione przez wiatr, gniją i po prostu zaczynają śmierdzieć.

Zapobieganie

Jeżeli twój dom jest umiejscowiony w pobliżu drzew, warto podjąć działanie profilaktyczne. Już na etapie montażu systemu rynnowego koniecznie zamontuj w rynnach siatkę o drobnych oczkach, która zatrzyma większe zanieczyszczenia. Przy tym rozwiązaniu należy wybrać rynny o większym przekroju, dlatego najlepiej pomyśleć o tym jeszcze na etapie projektowania systemu.

Warto również rozważyć montaż specjalnych osłon, które zapobiegną przelewaniu się wody w miejscach jej zwiększonego odbioru (np. w narożnikach dachu, gdzie woda spływa z dwóch sąsiednich połaci).

Sprawdzamy drożność

Jeżeli ostatnio nie mieliśmy okazji zaobserwowaliśmy co dzieje się z systemem rynnowym podczas ulewy, możemy wykonać prosty test. Polewamy dach wodą z węża ogrodowego,  kontrolując odpływy. Jeżeli woda wypływa z rur spustowych powoli lub, co gorsza, nie wydostaje się w ogóle, oznacza to, że mamy do czynienia z niedrożnością.

Czyszczenie

Na początek przypomnijmy, że są firmy, które zajmują się profesjonalnym oczyszczaniem systemó1) rynnowych, więc jeżeli kasa nie jest wielkim problemem, możemy zostać w domu i zostawić robotę fachowcom.

Jeżeli preferujemy opcję „zrób to sam”, przygotujmy narzędzia pracy.

Potrzebne będą nam:
– wąż ogrodowy
– miotełkę
– szczotkę ryżową (do oczyszczania poziomych rynien)
– szczotka kominiarska lub ewentualnie długi kij (np. od miotły/mopa) i zwykła szczotka
– wiadro
– detergenty
– drabina (pamiętaj o jej sprawdzeniu przed użyciem, BHP przede wszystkim)
– warto zadbać również o odpowiedni strój (przede wszystkim unikajmy butów ze startymi lub płaskimi podeszwami, w których łatwo się poślizgnąć)

  1. Zacznijmy od oczyszczenia poziomych rynien. Zmiotką wymiećmy liście gałęzie i inne nieczystość. Do bardziej opornych zabrudzeń najlepiej nada się szczotka ryżowa. Następnie wodą z detergentem umyjmy wewnętrzną cześć rynny.
  2. Jeżeli brud przy powierzchni rynny przybrał formę osadu, najlepiej zalać go na kilka godzin wodą z węża. Po odmoczeniu będzie znacznie łatwiejszy do usunięcia
  3. Spróbujmy teraz udrożnić pionowe rury spustowe. Dobrze nada się do tego szczotka kominiarska (nieduży wydatek, więc warto nabyć), jeżeli takową posiadamy lub zwykła szczotka, którą zamocujemy do dłuższego kija, tak żeby dotarła jak najdalej w głąb rury spustowej.
  4. Po oczyszczaniu należy dokładnie spłukać rury wodą pod sporym ciśnieniem.

P.S. Na rynku dostępne są również specjalne narzędzia stworzone z myślą o czyszczeniu systemów rynnowych – przykład.
Już niedługo przyjrzy się im bliżej. Zaglądajcie na FachowaBudowa.PL

Jak często czyścić?

Najlepiej każdej wiosny i jesieni, zwłaszcza jeżeli w otoczeniu domu znajdują się drzewa.