izolacja termiczna ścian styropianemDopiero co z przerażaniem odczytałeś kwotę na rachunku za ogrzewanie, a już z teleodbiornika słyszysz wieści o zapowiadanych podwyżkach cen energii. Zmieniasz kanał z nadzieją na chwilę zapomnienia przy filmie przyrodniczym, ale słysząc o braku racjonalności w wykorzystaniu naturalnych zasobów Ziemi, zaczynasz, zupełnie słusznie, czuć się współwinny kiepskiej sytuacji „zielonej planety”. Niezależnie od tego czy bardziej zależy ci na oszczędnościach, czy na byciu pro-ekologicznym obywatelem Ziemi, dobrym rozwiązaniem będzie zadbanie o termoizolację twojego domu czy też firmy. Jedną z najlepszych opcji jest wykorzystanie polistyrenu, zwanego częściej styropianem. Co powinieneś wiedzieć dokonując zakupu tego izolatora, na co zwrócić największą uwagę? Dlaczego warto inwestować w termoizolację?

Już niebawem poznasz odpowiedzi na te pytania i jestem pewny, że po lekturze pierwszej i drugiej części tego tekstu, twój zakup zakończy się pełną satysfakcją zarówno z temperatury w pomieszczeniach ocieplanego budynku, jak i dodatkowych złotówek w portfelu. Przy okazji pomożesz środowisku, co jest absolutnie bezcenną wartością dodaną.

Przejdźmy do konkretów. W części pierwszej, krótko odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego warto inwestować w termoizolację.

ocieplanie budynku styropianemWydaje mi się, że oszczędności na opłatach za energię, wynikające z ocieplenia budynku są kwestią oczywistą i nie będę poświęcał jej zbyt wiele miejsca. Wspomnę tylko krótko, że 1/3 strat energii cieplnej w budynkach, spowodowana jest brakiem właściwych zabezpieczeń termicznych. Oszczędność energii między budynkiem bez izolacji, a budynkiem z dobrze wykonaną termoochroną może wynieść nawet 75-85 %. Szukanie oszczędności kosztem termoizolacji, to krótkowzroczność. Dziś wydasz trochę mniej, a przez kolejne lata będziesz tracił setki złotych każdej zimy. Sam zdecyduj, czy to ci się opłaca.

Jak wspomniałem we wstępie, stawiając na dobre ocieplenie domu, stawiasz na ekologię. Dlaczego? Polecam artykuł „Styropian a środowisko”, który możesz znaleźć na stronie Stowarzyszenia Producentów Styropianu (www.styropiany.pl). Tekst jest warty przeczytania w całości, ale pozwolę sobie zacytować fragment, który dobrze obrazuje skalę oszczędności zasobów naturalnych Ziemi, na skutek stosowania termoizolacji.

„Przy rozważaniu wpływu styropianu na środowisko, zapomina się często, że przemysł budowlany zużywa około 60 procent styropianu, jako materiału izolacyjnego (w niektórych krajach ta wielkość dochodzi, do 90%), który trafia do odpadów po okresie funkcjonowania dłuższym niż 50 lat. Na każdy kilogram ropy zużyty do produkcji izolacji styropianowej, więcej niż 150 kilogramów zostanie (w ciągu okresu jego funkcjonowania) zaoszczędzone wskutek zmniejszonego zapotrzebowania na paliwo grzewcze. Dodatkową korzyścią jest to, że znaczną część energii zawartej w ropie naftowej, użytej do wyprodukowania styropianu, można później odzyskać w czasie przetwarzania. Co więcej, odpady mogą być i są wprowadzane do produkcji nowych wyrobów.”

To wszystko na dzisiaj. Jeszcze w tym tygodniu na Fachowej Budowie pojawi się druga część artykułu, z której dowiesz się, na co zwracać uwagę kupując styropian.