dom autonomiczny - FachowaBudowaWyobraźcie sobie dom, którego utrzymanie nic nie kosztuje. Listy z podnoszącą ciśnienie korespondencją od dostawców mediów nie pojawiają się w waszych skrzynkach. Wszystko czego potrzebujecie do życia dostarczone jest z domem w pakiecie. Czy to w ogóle możliwe?? Według autorów koncepcji domu autonomicznego, tak.

Zrównoważony w sensie środowiskowym budynek, zwany autonomicznym, w odróżnieniu od domów pasywnych, będzie wyposażony w technologie aktywnego pozyskiwania energii odnawialnej na potrzeby mieszkańców domu.

Do nawodnienia działki wykorzystywana będzie deszczówka, do ogrzewania domu i produkcji prądu – energia słoneczna i siła wiatru, z kolei ze ściekami poradzi sobie przydomowa oczyszczalnia. Konieczne będzie wyłącznie przyłącze wodociągowe i elektryczne. Uwaga, to drugie głównie na potrzeby sprzedaży nadwyżek energii produkowanej przez kolektory i mikroturbinę wiatrową. Dodatkowym źródłem ciepła, w okresach niedoboru słońca, dom dogrzewany będzie kominkiem z płaszczem wodnym, w którym wystarczy napalić raz na 4–5 dni

Pionier ekologicznego budownictwa i autor wielu rewelacyjnych patentów Doktor Ludomir Duda we współpracy z firmą Olimax stworzyli Instytut Budownictwa Autonomicznego Wahlberg i Spółka w ramach którego opracowany został projekt domu autonomicznego. Już w tym miesiącu w Podzamczu Chęcińskim na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego (woj. świętokrzyskie) rozpoczęły się prace budowlane przykładowego budynku, który będzie mógł obejrzeć każdy z nas.

Dom autonomiczny może być budowany z:
– betonu i ocieplane styropianem
– prasowanego drewna także ocieplane styropianem.

Na opatentowanie czeka trzecia opcja, w której styropian mogą zastąpić konopie siewne.

Co ciekawe, dom autonomiczny stawia się błyskawicznie, bo nawet w ciągu jednego dnia. Nie stoi on na fundamentach, ale na płycie, która izoluje zdecydowanie lepiej. Koszt budowy też jest zaskakująco niski. Metr domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych (bez białego montażu, ale z uwzględnieniem wszystkimi instalacji, kolektorów i turbiny) kosztuje do 3,5 tysiąca złotych. W przypadku prototypu domu koszty i czas realizacji będą dłuższe, bo instalowany będzie równeiż cały szereg urządzeń pomiarowych, które mają przetestować rozwiązanie.

Budową domów autonomicznych już zainteresowani są Szwedzi.

Autorom życzymy powodzenia.