Dom między drzewami - Primeval Symbiosis - FachowaBudowa.PLNasza świadomość ekologiczna rośnie z roku na rok. Coraz lepiej rozumiemy, że funkcjonowanie i rozwój naszej cywilizacji oparty wyłącznie o ekonomiczną opłacalność jest w wielu przypadkach niezwykle destrukcyjny dla środowiska naturalnego i w konsekwencji dla nas samych. W architekturze coraz częściej poszukiwane są rozwiązania przyjazne środowisku, wręcz będące jego integralną częścią. Świetnym przykładem może być projekt domu Primeval Symbiosis, czyli w rodzimej mowie po prostu Pierwotna Symbioza. Autorem niesamowitego projektu jest Duńczyk (bez wątpienia z odrobiną polskiej krwi), niejaki Konrad Wójcicki.

Primeval Symbiosis powstał na potrzeby międzynarodowego konkursu d3 Natural Systems 2013, którego zadaniem było wyłonienie najlepszych projektów architektonicznych wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju, inspirowanych geometrią i zachowaniami występującymi w naturze.

tree-shaped-standing-houseObiektem natchnienia pana Wójcickiego były drzewa. Ich obserwacja pomogła stworzyć niezwykły projekt domu, udowadniający że wycinka nie jest bezwzglęnie potrzebna w procesach urbanizacyjnych. Primeval Symbiosis, przypominający modernistyczną wersją domku baby jagi, bez problemu integruje się z leśnym ekosystemem.

Dom ma kształt piramidy, a właściwie grotu strzały. Całość to lekka konstrukcja drewniana zbudowana wokół drewnianego balu zamocowanego w gruncie. Ściany zewnętrzne i dach pokryte są czarnym cynkiem, który jest  materiałem w 100% przetwarzalnym i odpornym na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Okna są potrójnie oszklone, dzięki czemu spełniają najwyższe standardy domów pasywnych.

Single-Pole-House-Cross-SectionsZewnętrzna część budynku pokryta jest czterdziestoma metrami kwadratowymi paneli słonecznych, a nachylenie ścian pod kątem 25 stopni dodatkowo zwiększa ich wydajność.
Fasada posiada naturalny system wentylacji.

U podstawy domu przy gruncie, w specjalnym kontenerze, zbierana i magazynowana jest deszczówka, która w zupełności zaspokaja zapotrzebowanie na wodę.

Pierwotna Symbioza ma 16,66 m wysokości i 61m2 powierzchni, rozłożonej na cztery poziomy. Do domu wchodzi się po wysuwanej automatyczne, metalowej drabince prowadzącej na pierwszy poziom, który znajduje się 5 metrów nad ziemią.

Każde piętro spełnia inną funkcję, stąd następujący rozkład pomieszczeń:
poziom 0 – przedpokój, magazynek
poziom 1 – kuchnia z jadalnią, pokój dzienny, łazienka, schowek
poziom 2 –  antresola z biurkiem (miejsce pracy/nauki)
poziom 3 –  sypialnia w kształcie ostrosłupa (kapitalny wysoki sufit)

Między poziomami poruszamy się po niezwykle wygodnych, drewnianych schodach naprzemiennych (z ang. alternating tread Single-Pole-House-3d-Modelstairs).

Główną idea przyświecającą projektowi Wójcickiego jest przypomnienie nam jak ważnym elementem naszego ekosystemu są drzewa i udowodnienie, że ich masowa wycinka może być ograniczona przy odrobinie kreatywnego myślenia.

Mam nadzieje, że właśnie w tym kierunku będzie zmierzać świat i niebawem rozwiązania podobne do Primeval Sybiosis staną się realną częścią naszej architektonicznej rzeczywistości, a nie tylko ciekawostką.