Budowa a współwłasność - FachowaBudowa.plWyobraź sobie, że zakupiłeś działkę wraz z przyjaciółmi. Załóżmy, że posiadasz ½ własności. Chcesz wybudować na waszym wspólnym gruncie dom i tu pojawia się pytanie: kto będzie prawnym właścicielem budynku? Zasada jest bardzo prosta. Dom (lub inny budynek) wzniesiony na nieruchomości gruntowej podlegającej współwłasności, staje się własnością wszystkich jej współwłaścicieli. W wypadku tej przykładowej sytuacji oznacza to, że dom który wybudujesz będzie prawnie należał również do twoich przyjaciół.

W życiu bywa różnie i nietrudno wyobrazić sobie, że dla wielu z nas, bezpieczniejszą opcją będzie zadbanie o to, by nasz dom rzeczywiście był naszym domem. Jak to zrobić?

Mamy dwa wyjścia.

•    Zniesienie współwłasności i podział jeszcze niezabudowanego gruntu
lub
•    zniesienie współwłasności i podział gruntu po wybudowaniu domu/domów.

Opcja pierwsza jest zdecydowanie bardziej korzystna. Proces zajmuje mniej czasu i jest mniej zawiły. Należy uzyskać dokumenty potwierdzające możliwość podziału, sporządzone przez biegłego geodetę. Następnie podział musi zatwierdzić wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

W przypadku drugiego wariantu, oprócz wymogów opisanych powyżej, dochodzą również dodatkowe uzgodnienia, m.in. biegłego z zakresu pożarnictwa.

Dodatkowym atutem rozwiązania współwłasności przed rozpoczęciem inwestycji budowlanych, jest uniknięcie komplikacji związanych  z koniecznością zdobycia zgody na jej ;przeprowadzenie od pozostałych współwłaścicieli.