Dom pasywny - Empowerhouse - WaszyngtonW Deanwood, dzielnicy Waszyngtonu, powstał dom pasywny, który zużywa o 90% mniej energii niż zwykły dom o podobnej powierzchni. Dom zaprojektowano i wybudowano w ramach rządowego konkursu Solar Decathlon 2011. Wszystkim zajęła się grupa studentów z nowojorskiej Parsons The New School for Design oraz Stevens Institute of Technology w New Jersey przy wsparciu organizacji Habitat for Humanity.

Solar Decathlon to konkurs, do którego zgłaszają sie drużyny z całych Stwnów Zjednoczonych, aby podjąć wyzwanie zaprojektowania i stworzenia energooszczędnego domu, bazującego na energii słonecznej. Drużyny poświęcają blisko 2 lata na przygotowanie domów. Dom zwycięskiej drużyny musi spełniać następujące warunki:

  • mieć przystępną cenę, atrakcyjny wygląd
  • zapewniać wygodne i zdrowe środowisko życia
  • dostarczać energię do wszystkich potrzebnych w domu urządzeń oraz ciepłą wodę
  • produkować tyle samo lub więcej energii niż zużywa

Empowerhouse wytwarza energię z paneli słonecznych, jednak jego system solarny jest naprawdę niewielki, bo zużycie energetyczne domu udało się zredukować do minimum.  Właśnie tym Empowerhouse przebił inne projekty startujące w konkursie.

Jak podkreślają twórcy domu, pomimo nowoczesnych materiałów i rozwiązań wykorzystanych w Empoerhouse, ich projekt przede wszystkim ma wyglądać jak normalny dom, nie jak statek kosmiczny.

Najważniejszą korzyścią płynącą z powstania Zielonego Domu w Deanwood jest możliwość powielania pomysłu przez mieszkańców miasta.  Empowerhouse stał się wzorem, który z powodzeniem można powielać. Twórcy projektu współpracują z lokalnymi władzami przy szkoleniach związanych z pasywnym budownictwem.  Urzędnicy posiadają gotowe rozwiązania formalne dla osób, które chcą budować podobne budynki, dzięki czemu wszystko idzie zdecydowanie sprawniej.

Studenci z New School już mają w planach przekazanie zdobytej podczas realizacji projektu wiedzy, filadelfijskiej filii Habitat for Humanity.