Urodzony w Montrealu Robert Bezeau, miał dość kanadyjskiego chłodu i przed siedmioma laty zdecydował się na przeprowadzkę do Panamy, konkretnie na wyspę Bocas Del Toro. Widząc sterty plastikowych butelek walające się po miejscowych plażach, postanowił coś z tym zrobić. Zainicjował pierwszy na wyspie program recyclingowy. Wraz z grupą wolontariuszy, w czasie 18 miesięcy zebrał ponad milion plastikowych butelek z myślą o ich ponownym wykorzystaniu i szybko znalazł dla nich zastosowanie. Butelki stały się głównym materiałem budowlanym przy wnoszeniu niezwykłego osiedla mieszkaniowego.

Plastic Bottles Village – biznes dla idei

dom-z-plastikowych-butelek12Projekt Bezeau nazywa się Plastic Bottle Village. Jest czymś w rodzaju oddolnego ruchu działającego na rzecz neutralizacji szkód powstających na skutek zaśmiecania planety plastikowymi odpadami. Jednym z głównych celów PBV jest budowa osiedla ekologicznych domów z plastikowych butelek. Osiedle, oprócz spełniania standardowych funkcji mieszkaniowych, będzie miejscem promocji ekologicznych rozwiązań, a jego mieszkańcy utworzą społeczność świadomą i wrażliwą na dobro miejscowej przyrody i całej planety.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2015 roku. Powstał wówczas pierwszy modelowy dom z butelek, a w 2016 rozpoczęto budowę kolejnego budynku pokazowego. Wioska ma finalnie obejmować ok. 120 obiektów, rozlokowanych na obszarze ponad 33 hektarów.

Estetyka i otoczenie

dom-z-plastikowych-butelek2Jeżeli dom z butelek kojarzycie z szałasem ze śmieci, które widywane są np. w biednych dzielnicach Indii, nic bardziej mylnego. Gotowe budynki wyglądają, jak na nowoczesne domy przystało. Potencjalni inwestorzy mają do wyboru 3 projekty, stworzone wspólnie przez osoby zaangażowane w PBV i najlepsze biura projektowe w Panamie. PBV akceptuje również projekty indywidualne. Każdy dom odbierany przez nowych właścicieli jest wyposażony w niezbędne media (woda, prąd), a także standardowe drzwi i okna.

Warto wspomnieć, że działka PBV obejmuje niezwykle atrakcyjny przyrodniczo obszar, co widać na zdjęciach poniżej.

 

Jak to działa?

dom-z-plastikowych-butelek4Warto krótko wspomnieć o tym, jak właściwie wznosi się ściany z butelek (proces widoczny jest również na załączonym poniżej filmie). Technika nie jest szczególnie skomplikowana. Druciane klatki są wypełniane butelkami, a następnie zestawiane, łączone i pokrywane betonową zaprawą. Butelki sprawdzają się idealnie jako warstwa izolacyjna. W domu utrzymuje się przyjemna temperatura bez konieczności korzystania z klimatyzacji.

 

Dodatkowe zalety domów z butelekdom-z-plastikowych-butelek5

Mieszkańcy obszarów zagrożonych kataklizmami mogą szczególnie docenić zalety butelkowych rozwiązań budowlanych.

W razie wystąpienia silnego trzęsienia ziemi, lokatorzy domów z butelek nie muszą obawiać się, że przygniecie ich sterta ciężkich cegieł. Butelki są lekkie, wypełnione wyłącznie powietrzem, w związku z czym nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców. Elementy konstrukcyjne domów może przydać się także w razie uderzenia tsunami. Druciane klatki wypełnione butelkami świetnie sprawdzają się jako tratwy i w krytycznych sytuacjach mogą uratować życie.