Jak zapewnić naturalne światło w naszym wiatrołapie? Dobrym rozwiązaniem jest montaż drzwi z przeszkleniami. Sprawdź typy elementów doświetlających, które znajdziesz na polskim rynku oraz dowiedz się jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

drzwi z naświetlami1 - FachowaBudowa  drzwi z naświetlami2 - FachowaBudowaNaświetla

Na polskim rynku znajdziemy naświetla boczne, które najczęściej mają taką samą wysokość jak drzwi. Mogą one być przeszklone całkowicie lub częściowo. Tego typu doświetlenia są najczęściej wybierane przez inwestorów.

Inną opcją są naświetla górne, które mają taką samą szerokość jak drzwi i zwykle są nieotwierane, choć można znaleźć modele drzwi z naświetlami górnymi uchylnymi.

Warto pamiętać, że choć naświetla można teoretycznie wyprodukować do każdych drzwi, to w praktyce gotowe modele z tym elementem, zazwyczaj sprawdzają się najlepiej. Tworzą spójną całość z drzwiami, pod względem estetycznym i technologicznym (sposób wykonania).

drzwi z naświetlami3 - FachowaBudowaPlusy i minusy

Największą zaletą zastosowania drzwi z naświetlami jest zyskanie strefy wejścia oświetlonej dziennym naturalnym światłem. Co więcej, dzięki temu już od progu nasz dom prezentuje się nietuzinkowo, a drzwi (poszerzone o naświetla) mają reprezentacyjny charakter.

Musimy jednak pamiętać też o minusach takiego rozwiązania – poprzez zastosowanie naświetli zmniejsza się izolacyjność drzwi. Co więcej, producenci zastrzegają, że zastosowanie naświetli do drzwi, które posiadają certyfikaty antywłamaniowe, powoduje utratę tego typu potwierdzenia bezpieczeństwa.