Styropian i wełna mineralna są zdecydowanie najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do termoizolacji budynków. Z powodzeniem wykonują swoje zadanie, jednak warto pamiętać, że nie są jedyną dostępną opcją. Dziś przyjrzymy się rozwiązaniu, które może stanowić (w zależności od charakteru izolowanej przegrody) uzupełnienie lub alternatywę dla wymienionych powyżej materiałów . Mowa o granulacie celulozowym, który poradzi sobie z uszczelnieniem nawet najtrudniej dostępnych zakamarków poddaszy, ścian i podłóg.

Granulat celulozowy to przemielona makulatura z niewielkim dodatkiem soli boru, której zadaniem jest ochrona materiału przed wilgocią, ogniem oraz szkodnikami. Granulat trudno jest nabyć samodzielnie, najczęściej jest sprzedawany wraz z usługą, co wynika przede wszystkim z faktu, że do jego nałożenia stosowane są specjalne pompy (agregaty).

granulat celulozowy2 - FachowaBudowa.jpgZastosowanie
Granulat idealnie sprawdza się przy wykonywaniu termoizolacji m.in.:
– dachów skośnych
– połaci dachów płaskich
– poddaszy i strychów
– ścian szkieletowych wewnętrznych i zewnętrznych
– stropów belkowych
– podłóg na legarach
oraz innych trudno dostępnych miejsc.

Oprócz tego, jest idealnym materiałem do skutecznej naprawy źle wykonanych lub uszkodzonych termoizolacji, zwłaszcza połaci dachowych, gdzie nie brakuje zakamarków, do których niełatwo dotrzeć. Granulat jest wdmuchiwany pod wysokim ciśnieniem pod okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych, bez konieczności jej demontażu, co znacznie zmniejsza koszty naprawy.

Metody aplikacjiekologiczna termoizolacja - granulat celulozowy1 - FachowaBudowa
Granulat, w zależności od charakteru ocieplanych powierzchni, można nakładać na trzy sposoby:
1) nadmuchiwanie – stosowane na otwartych, płaskich powierzchniach np. podłogach na legarach czy stropodachach
2) wdmuchiwanie – wykorzystywane do izolacji (lub doizolowania) przestrzeni zabudowanych/zamkniętych, np. między płytami g-k w ściany szkieletowych czy w skosach poddaszowych; granulat wdmuchiwany jest pod wysokim ciśnieniem
3) natryskiwanie na mokro – zwilżony granulat jest nadmuchiwany przy użyciu dysz natryskowych na niezabudowane płaszczyzny, np. na ściany (przed wykończeniem płytami g-k)

Właściwości granulatu makulaturowego
Oto kilka głównych przyczyn, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania:
– jest w 100% ekologiczne i całkowicie nieszkodliwe dla naszych organizmów
– posiada klasę palności B2 (nie rozprzestrzenia ognia)
– jest paroprzepuszczalne, dzięki czemu w izolowanych przestrzeniach rzadko dochodzi do skraplania się wody
– przy odpowiednim zagęszczeniu gwarantuje wiatroszczelność
– dzięki dobrym parametrom dźwiękochłonnym, skutecznie chroni przed hałasem
– zabezpiecza przed działaniem czynników biologicznych (grzyby, pleśnie) oraz gryzoni.

Styropian vs wełna mineralna vs granulat celulozowy

Styropian jest materiałem, który posiada wiele zalet, jednak nie do końca sprawdza się w miejscach trudno dostępnych, wymagających od materiału elastyczności (więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Czy styropian nadaje się do ocieplenia poddasza dachu skośnego?), dlatego np. na poddaszach wełna lub granulat są częściej wybierane przez inwestorów.

Celuloza w postaci granulatu, ze względu na swój kształt i rozmiar, przeważa nad wełną mineralną w rolkach skutecznością docierania do najmniejszych nawet zakamarków. Jego zastosowanie zdecydowanie obniża prawdopodobieństwo powstawania mostków termicznych. Jednak na rynku dostępna jest również wełna mineralna w postaci granulatu, co we wspomnianej przed chwilą kwestii ustawia szale w równowadze i … pojawia się dylemat: co wybrać?

W podjęciu decyzji może pomóc porównanie kilku innych cech tych dwóch wyrobów, dlatego niebawem postaramy się o opinię jednego z wykonawców. Bądźcie czujni.