Bezstresowo przed budową - Mapy geodezyjne do celów projektowychZamknęliśmy etap poszukiwania i zakupu działki budowlanej. Niedługo przejdziemy do wyboru projektu domu, najpierw jednak potrzebna ci będzie mapa do celów projektowych w skali 1: 500. Jej przygotowanie należy zlecić geodecie (koszt ok. 500-1100zł – uzależniony od powierzchni działki), który wykona ją w czasie ok. 2-4 tygodni, bazując na mapie zasadniczej.

Architekt powinien określić, jakie dane będą mu potrzebne (na sporządzanej przez geodetę mapie), by zaprojektować dom lub zaadaptować projekt typowy (czyli gotowy projekt katalogowy) oraz wykonać projekt zagospodarowania działki lub terenu.

Mapa geodezyjna do celów projektowych jest ważna, dopóki na przedstawianym przez nią obszarze nie wystąpią zmiany, np. wycięcie drzewa, nowa zabudowa itp. Będzie potrzebna, jako załącznik do projektu budowlanego.

W kolejne części serii „Bezstresowo przed budową” przejdziemy do etapu związanego z przygotowaniem projektu. Dowiesz się m.in. z czego składa się projekt budowlany, nad czym należy się zastanowić zanim zlecimy wykonanie projektu lub wybierzemy gotowy projekt. Szczegółowo wyjaśnimy też pojęcia: „projekt indywidualny” i „projekt typowy”.

Zapraszamy do lektury poprzednich części serii „Bezstresowo przed budową”
1. Wybór działki część 1: Wielkość i kształt działki
2. Wybór działki część 2: Dostęp do drogi publicznej i położenie względem kierunków geograficznych.
3. Wybór działki cz.3: Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?
4. Wybór działki cz.4: Sprawdzenie stanu prawnego działki
5. Wybór działki cz. 5: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
6. Wybór działki cz. 6: Dezycja o warunkach zabudowy (DWZ / WZ)…