gonty bitumiczneO rodzajach i zastosowaniu dachówek ceramicznych i betonowych, rozpisywaliśmy się obszernie na łamach FachowaBudowa.pl. Wszystkim zainteresowanym, którzy jeszcze nie zgłębili tematu, polecam cykl, „Jaką dachówkę wybrać?”.

Dzisiaj zajmiemy się rozwiązaniem bardziej przyjaznym dla kieszeni, które może przypaść do gustu nie tylko osobom o mniejszym budżecie zarezerwowanym na pokrycie dachu. Mam oczywiście na myśli gonty bitumiczne. Jak się za chwilę przekonacie, niższa cena tego materiału wcale nie oznacza kiepskiej jakości czy też gorszego efektu wizualnego. W pierwszej części dowiecie się, czym właściwie jest gont bitumiczny i jak jest zbudowany, krótko wspomnimy również o producentach i walorach estetycznych pokryć papowych.

Czym właściwie jest gont bitumiczny?

Gont bitumiczny, czasami nazywany również gontem papowym lub dachówką bitumiczną, to wąski pas wykonany z papy asfaltowej, który wygląda, jak kilka przylegających do siebie dachówek. Zwykle ma długość 100cm, szerokość ok. 35cm i grubość od 32 do 40mm.

Gont składa się z 3 warstw:

  • Rdzeń

Najważniejsza część gontu, gwarantująca stabilność wymiarową oraz wytrzymałość pokrycia, rdzeń wykonany jest z włókniny szklanej.

  • Bitum

Ww. rdzeń zatopiony jest w masie bitumicznej, której zadaniem jest utrzymanie jak najlepszej szczelności pokrycia, jakość wykorzystanego bitumu ma ogromny wpływ na wytrzymałość gontu.

  • Warstwa wierzchnia

Wierzchnia część gontu to specjalna, gruboziarnista posypka mineralna, która jest odpowiedzialna za estetykę pokrycia. Nadaje mu odpowiednią strukturę, kolor, a nawet efekt trójwymiaru, osiągany przez odpowiednie cieniowanie.

Uzyskanie pożądanych walorów wizualnych nie jest jedyną funkcją barwionej posypki, zapewnia ona również odporność pokrycia na uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych i chemicznych.

Spodnia część gontu najczęściej pokryta jest folią (czasami posypką drobnoziarnistą), która zapobiega sklejaniu się bitumicznych pasów podczas przechowywania.

Producenci

pokrycie z szarego gontu VillasProducentów gontów jest na polskim rynku całkiem sporo. Z bardziej znanych możemy wymienić np. Icopal, Villas czy GAF, ale lista jest o wiele dłuższa. Wystarczy chwilę poszperać w google, by znaleźć i porównać poszczególne oferty, a także przejrzeć galerie zdjęć gotowych pokryć wykonanych z gontów.

Dostępne wzory i kolory

Gonty dostępne są w rozmaitych kształtach, mniej i bardziej oryginalnych, dostępne są także imitacje dachówek ceramicznych, płytek z naturalnego łupka czy też gontów drewnianych. Jak wspominałem powyżej, o barwie gontu gont Icopal-imitujący karpiówkędecyduje rodzaj posypki. Paleta kolorów dostępna na rynku jest naprawdę szeroka i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz barw jednolitych, dostępne są również mieszane (melanż) i cieniowane. Podobnie jak w przypadku każdego innego pokrycia dachowego, dobierając kolor i kształt gontów, należy wziąć pod uwagę styl budynku i kolor elewacji. Tu oczywiście jest to kwestia gustu, jednak, jeśli sami nie czujemy się mistrzami dobrego smaku, warto poradzić się kogoś z lepszym wyczuciem estetyki, ponieważ pokrycie ma ogromny wpływ na charakter budynku i jest inwestycją na lata.

Tyle w części pierwszej, a już niebawem opowiemy o kosztach zakupu i wykonania pokrycia z dachówki papowej, a także o sposobie jej montażu.