gont bitumicznyW zeszłym tygodniu wyjaśniliśmy czym są gonty bitumiczne, a także kto je produkuje i jakie wzory i kolory tych pokryć mamy do wyboru. Jeżeli jeszcze nie czytaliście części pierwszej, zapraszam do lektury. Dziś skupimy się na kosztach zakupu i sposobie montażu dachówek asfaltowych.

kratownica-łaty i kontrłaty
Czasochłonna budowa kratownicy nie jest konieczna przy montażu dachówek asfaltowych

Montaż
Gontami możemy pokryć dachy p rozmaitych kształtach i nachyleniu od 12 do 80 stopni. W przeciwieństwie do pokryć z dachówki czy blachy, nie jest konieczne wykonywanie na krokwiach kratownicy z łat i kontrłat (patrz zdjęcie po prawej), jednak stabilne oparcie jest niezbędne, ze względu na sporą elastyczność gontów. Sztywne podłoże pokrycia, zapewnimy montując do więźby wielkowymiarowe płyty OSB (ewentualnie płyty ze sklejki wodoodpornej). Jest to rozwiązanie tańsze i zdecydowanie mniej czasochłonne niż kratownica.

Gonty przybija się lub mocuje zszywkami do ułożonych na krokwiach płyt. Stosowanie pod płytami dodatkowego uszczelnienia w postaci papy podkładowej, zazwyczaj nie jest konieczne, ponieważ na wierzchniej lub spodniej stronie gontów znajduje się klej bitumiczny, uszczelniający połączenia między poszczególnymi pasami dachówek. Proces ten zachodzi pod wpływem wysokiej temperatury ( promienie słoneczne) i trwa zazwyczaj do kilkunastu dni. Nazywany jest samowulkanizacją.

Nieco inaczej postępujemy w przypadku dachów o bardzo małym kącie nachylenia (poniżej 20 stopni), gdzie zastosowanie papy podkładowej jest wymagane.

Jeżeli montaż gontów zostanie wykonany fachowo, pokrycie przetrwa ok. 30-40 lat.

Koszty
Koszt zakupu gontów zależy od wielu czynników: rodzaju masy bitumicznej, grubości, kolorystyki, rodzaju posypki. Za najbardziej popularne wzory zapłacimy zwykle 25 do 35 zł/m2, choć są produkty o wzbogaconym składzie i wyszukanych wzorach, które mogą kosztować nawet o kilkadziesiąt złotych więcej. Do kosztów należy doliczyć cenę zakupu płyt OSB lub płyt ze sklejki.

Położenie pokrycia jest tańsze o ok. 30% w porównaniu z montażem dachówki ceramicznej zakładkowej i 45% w porównaniu z kosztem prac w przypadku ceramicznej karpiówki.

Dodatkowe korzyści

Warto odnotować kilka dodatkowych plusów pokryć papowych, o których wcześniej nie wspomnieliśmy:

  • dachówki bitumiczne świetnie tłumią dźwięki uderzeniowe, nawet bardzo ulewny deszcz nie będzie zakłócał spokoju pod dachem
  • materiał jest lekki, co ułatwia jego transport i montaż
  • struktura tworzona przez posypkę sprawia, że z gontów nie zsuwa się śnieg
  • w przypadku uszkodzenia (np. przez wichurę) któregoś z pasów pokrycia, jego wymiana jest bardzo prosta i osoba z żyłką majsterkowicza na pewno sobie poradzi, (ale jeśli masz dwie lewe ręce, zostaw tę robotę dekarzowi)

To już wszystko na temat gontów bitumicznych. Przeanalizujcie wszystkie informacje i zdecydujcie, czy jest to rozwiązanie właśnie dla was. Powodzenia.