Nadszedł czas na część czwartą. Tak jak obiecałem, będziemy zajmować się ścianami. Wszyscy, którzy zapoznali się z częścią pierwszą, wiedzą jakie elementy najbardziej wpływają na właściwości izolacyjne przegród i że jeśli jest taka możliwość, najlepiej zadbać o nie na etapie budowy domu, dlatego że mamy wtedy całkowity wpływ na to, jakie materiały będą zastosowane. Oczywiście jeśli nasz dom już stoi albo zamieszkujemy mieszkanie w bloku, też możemy sporo zdziałać, ale tym zajmiemy się w następnej części serii, gdyż dzisiejszy temat jest bardzo obszerny. Zapraszam do dalszej lektury wszystkich, którzy dopiero wzniosą swoje pierwsze mury.

Do zatrzymania dźwięków dobiegających zza ściany, konieczny jest duży ciężar przegród lub zastosowanie układu wielu warstw, a najlepiej jedno i drugie. Jeśli masz ten komfort, że dopiero budujesz wymarzony dom i jednym z najważniejszych dla ciebie czynników jest cisza, koniecznie zadbaj o właściwą budowę i izolację ścian zewnętrznych i wewnętrznych., zabezpieczając się przed hałasem dobiegającym z podwórka i dźwiękami powstającymi w domu, wytwarzanymi przez samych mieszkańców, instalacje i urządzenia.

cegła ceramiczna - pełnaW ścianach zewnętrznych najlepiej zastosować tzw. materiały pełne o dużej masie, tj. cegły ceramiczne, cegły wapienno-piaskowe. Im większy ciężar jednostkowy materiału, tym cieńsza może być przegroda. Dodatkowo należy zastosować materiały izolacyjne o dobrych parametrach izolacyjności akustycznej (najlepiej wełna mineralna).

Pośród ścian zewnętrznych wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje: ściana trójwarstwowa, dwuwarstwowa i jednowarstwowa.

Pod każdym względem najlepiej wypada ta pierwsza, która ma zwykle ok. 40-50 cm grubości i składa się z :
– warstwy nośnej (18-30cm grubości) , przenoszącej obciążenia konstrukcji (właśnie do jej budowy najlepiej korzystać z ciężkich materiałów pełnych dla osiągnięcia najlepszej izolacyjności, tj. cegły ceramiczne lub wapienno-piaskowe),
– izolacyjnej – zapewniającej izolację termiczną i akustyczną (wełna mineralna, ewentualnie styropian),
– elewacyjnej (osłonowej) , która jest dodatkową ochroną całości przed wpływem czynników atmosferycznych (ok. 8-12cm grubości), zbudowaną z cienkich bloczków, pustaków, cegieł lub klinkieru., pełni również funkcję czysto estetyczną, zapewniając pożądany wygląd elewacji.

Łącząc pełne cegły z odpowiednią izolacją i zewnętrzną osłoną, otrzymasz naprawdę solidny ustrój akustyczny, bardzo skutecznie chroniący przed hałasem z zewnątrz, jednak jeśli twój dom położony jest w cichym miejscu lżejsze materiały (np. pustaki) w warstwie nośnej też dadzą zadowalający efekt.

Przejdźmy teraz do ścian dwuwarstwowych, które odpowiednio zbudowane, również dobrze się sprawdzają w walce z hałasem. Ściany dwuwarstwowe nie posiadają warstwy elewacyjnej i mogą być izolowane metodą lekką suchą lub lekką mokrą, przy czym ta pierwsza lepiej wpłynie na ochronę domu przed niepożądanymi dźwiękami. Oto jak się ją wykonuje. Do warstwy nośnej mocujemy ruszt drewniany lub metalowy, który wypełniamy wełną mineralną i osłaniamy paroprzepuszczalną folią. Na koniec do stelaża przytwierdzamy oblicówkę, najczęściej wykonaną z desek lub z tworzywa sztucznego (tzw. oblicówka winylowa). Gdybyśmy wykończyli ścianę dwuwarstwową tynkiem cienkowarstwowym (metoda lekka mokra), izolacyjność akustyczna pogorszyła by się o kilka decybeli, gdyż warstwa tynku może działać jak membrana, dodatkowo wzmacniając dźwięki.

Ściany jednowarstwowe kuszą niską ceną i prostotą budowy. Warstwa nośna stanowi tu jednocześnie warstwę izolacyjną. Na ich budowę składa się jedynie mur i warstwa tynku. Wykonane przez porządnego fachowca będą trwałe, ciepłe i wystarczająco ciche, jednak tylko dla miejsc oddalonych od źródeł hałasu o sporym nasileniu.

Reasumując, jeśli chcesz aby twoja ściana zewnętrzna spełniała zaostrzone wymagania akustyczne, postaw na ściany trój- lub dwuwarstwowe.

Wejdźmy teraz do środka i przyjrzyjmy się ścianom wewnętrznym, a konkretniej ścianom działowym, gdyż te ze względu na niewielką grubość i ciężar dobrze przewodzą dźwięk i drgania. Co zrobić by zniwelować ten efekt, jednocześnie nie oddzielając pokoi 50 centymetrową ścianą trójwarstwową (zakładając, że nie chcemy mieszkać w bunkrze)?

W przypadku ścian murowanych skorzystajmy, tak jak w przypadku warstwy nośnej ścian zewnętrznych (trój- i dwuwarstwowych), z pełnych cegieł ceramicznych lub wapienno-piaskowych, ale oczywiście znacznie węższych. Ściana z tynkiem powinna mieć od ok. 8 do 14cm grubości, gdzie te najgrubsze spełniają najwyższe wymogi akustyczne i można zastosować je do oddzielenia pomieszczeń wymagających zachowania szczególnie intymnego charakteru, jak np. toaleta, czy też biblioteczka. Weź jednak pod uwagę, że ten wariant to duże obciążenie dla podłoża, dlatego wskazane jest, by nie stosować tak ciężkich ścian na piętrach oraz na parterze domów podpiwniczonych.

pustaki PorothermTam gdzie obciążenie nie może być zbyt duże, dobrym rozwiązaniem są ściany z ceramiki poryzowanej np. pustaków Porotherm, Thermopor lub Leier. Układ szczelin i drążeń w pustakach, wbrew pozorom, bardzo korzystnie wpływa na izolacyjność akustyczną. Koniecznie muszą być ułożone prostopadle do płaszczyzny ściany działowej. Im większe ich zagęszczenie w jednym rzędzie, tym lepiej.

Ściany działowe można dodatkowo zaizolować wełna mineralną (ewentualnie styropianem), przepuszczalność dźwięku zmniejszy się wówczas jeszcze bardziej, ale stracimy nieco na metrażu pomieszczenia. Omówimy tą kwestię dokładniej w następnej części serii, gdzie będziemy mówili o poprawianiu izolacyjności akustycznej już stojących ścian, zarówno tych murowanych, jak i szkieletowych, spotykanych w domach drewnianych i na poddaszach.