Czy pamiętasz Pawła i Gawła z wierszowanej bajki mistrza Fredry?

„Paweł i Gaweł w jednym stali domu,

Paweł na górze, a Gaweł na dole;

Paweł, spokojny, nie wadził nikomu,

Gaweł najdziksze wymyślał swawole.”

Nie trzeba daleko szukać. W otoczeniu większości z nas znajdziemy przypadki Pawłów i Gawłów. Mieszkańcy bloków wielokondygnacyjnych mają szczególnie duże szanse na uwikłanie się w podobny konflikt. Bloki zamieszkuje wielu zupełnie różnych, często anonimowych względem siebie ludzi. Nietrudno o irytujące sytuacje w relacjach międzysąsiedzkich.

Wyobraź sobie np., że jest niedziela 8 rano, odsypiasz ciężki tydzień w pracy. Właśnie śnisz słodko o wakacjach na tropikalnej wyspie. Kupujesz drinka w barze na plaży po czym na pełnym luzie zmierzasz na leżak i nagle bum… szklanka pęka w drobny mak, a ty budzisz się w swojej sypialni, a znad sufitu dobiegają irytujące dźwięki tupania. Po rytmice uderzeń, domyślasz się, że sąsiadka z góry właśnie robi poranną gimnastykę. Utwierdza cię w tym głos, dobiegający prawdopodobnie z jej telewizora, odliczający: „raz, dwa, trzy i…!!!” Idealny niedzielny poranek ;D

Nawet w wolnostojącym domu podobne niesnaski mogą mieć miejsce, np. gdy pokój dziecięcy na piętrze, umiejscowiony jest tuż nad salonem lub sypialnią rodziców. Dzieci nie oszczędzają się (ani innych) podczas zabaw. Ich krzyki, podskoki i tupanie mogą przerwać słodką drzemkę lub zakłócić leniwe chwile w fotelu z kawą i książką. Z kolei wieczorny seans filmowy rodziców, przy włączonym systemie audio kina domowego, może utrudniać sen maluchom.

Jak temu zaradzić, przecież każdy chce czuć się we własnym domu/pokoju, jak w swoim małym królestwie. Masz ochotę potańczyć, więc tańczysz, chcesz się zrelaksować w ciszy, też masz do tego pełne prawo. „Wolnoć Tomku w swoim domku”.

Więc niezależnie od tego czy chcesz zaszaleć z decybelami, czy też odciąć się w pełni od hałaśliwych sąsiadów… zadbaj o izolacyjność akustyczną pomieszczeń.

Izolacyjność akustyczna, najprościej rzecz ujmując, jest zdolnością konstrukcyjnych części budynków (tj. ścian, stropów, dachu) do zapobiegania przenoszeniu się dźwięków między sąsiednimi pomieszczeniami. Warto o nią zadbać już na etapie budowy, nie zawsze jednak mamy wpływ na ten proces, np. kupując mieszkanie w bloku lub gotowy dom. Ale bez obaw, nie wszystko stracone. Wciąż możesz poprawić warunki akustyczne swoich czterech kątów.

Zacznijmy od rozpoznania wroga. Wyróżnia się dwa rodzaje dźwięków, którym będziesz stawiać czoła, chcąc uzyskać pełen komfort akustyczny:

  • dźwięki powietrzne – powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu, przenikając między pomieszczeniami; tworzą się, np.  podczas rozmów, słuchania muzyki, oglądania telewizji, a także przez czynniki zewnętrzne takie jak np. ruch uliczny, wiatr itp.; dźwięki powietrzne częściowo przenikają poprzez nieprzygotowane odpowiednio przegrody (ściany, stropy), a także przez rozmaite mostki akustyczne (miejsca w ścianach/stropach, przez które poprowadzone są instalacje grzewcze, gniazdka elektryczne i inne media), które są szczególnie niewskazanym zjawiskiem, jednak raczej trudnym do całkowitego uniknięcia
  • dźwięki uderzeniowe (materiałowe) – szczególnie słyszalne i uciążliwe w pomieszczeniach piętro niżej, powstają na skutek pobudzania do drgań stropu podczas użytkowania: chodzenia po stropie, przesuwania przedmiotów itp.

Jeden i drugi rodzaj dźwięku wymaga nieco innych działań. Do zniwelowania dźwięków powietrznych, konieczny jest duży ciężar przegród lub zastosowanie układu wielu warstw. Przegroda powinna jednocześnie odbijać i pochłaniać dźwięk.

Redukcja dźwięków uderzeniowych, odbywa się przede wszystkim przez odpowiednie przygotowanie stropu. Popularną i skuteczną metodą, jest zastosowanie wielowarstwowej podłogi pływającej w pomieszczeniu, z którego dochodzą niepożądane dźwięki lub sufitu podwieszanego w pomieszczeniu poniżej.

Musisz wiedzieć, że skuteczne przegrody akustyczne, czyli takie, które będą cię chronić przed oddziaływaniem dźwięków powietrznych i materiałowych, to tak naprawdę zestawienie odpowiednio dobranych materiałów izolacyjnych i tłumiących, które zamontowane we właściwy względem siebie i pomieszczenia sposób, stworzą spójny i przede wszystkim efektywny system, zwany ustrojem akustycznym.

Wiesz już z czym przyjdzie ci się zmierzyć i (bardzo ogólnie) jakimi metodami się posłużysz. Wkrótce poznasz konkretne rozwiązania.  W przyszłym tygodniu przyjrzymy się bliżej sposobom izolowania stropów, a także potrzebnym nam materiałom izolacyjnym (zwrócimy tu uwagę na określone, dostępne na rynku produkty). Następnie zajmiemy się ścianami.

Aby być na bieżąco z nowymi artykułami na KB, zapisz się na nasz newsletter.