Za oknem późna jesień i temperatury niestety przestały nas rozpieszczać. Nasze domy i mieszkania wymagają dodatkowego ogrzania, najwyższy czas skorzystać z kaloryferów. Co robić, jeśli zaskoczy nas odwieczny problem każdego użytkownika c.o. – zapowietrzenie?

Bez wątpienia, trzeba interweniować. Dziś pokażemy jak odpowietrzyć, bardzo popularne w polskich domach, grzejniki płytowe i aluminiowe (innymi typami zajmiemy się w kolejnych artykułach). Zadanie to, jest wbrew pozorom bardzo proste. Ze względu na zamontowany w kaloryferze odpowietrznik, proces nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani szczególnych zdolności manualnych. Wzywanie fachowca nie będzie konieczne. Postępując zgodnie z instrukcjami, każdy sobie poradzi. A zatem, do dzieła- przywróćmy ciepło waszym czterem kątom.

UWAGA! JEŻELI WOLICIE INSTRUKCJĘ WIDEO, POLECAMY TEN FILMIK…

Na zdjęciach odpowietrzamy kaloryfer płytowy, jednak w przypadku grzejnika aluminiowego z odpowietrznikiem, proces wygląda dokładnie tak samo.

1. Zaczynamy od „zakręcenia kaloryfera”, czyli przekręcenia głowicy termostatycznej maksymalnie w lewo na „zero” lub „gwiazdkę” (oznaczenia używane zamiennie).

grzejnik / kaloryfer płytowy

gałka termostatu

2. Na drugim końcu grzejnika znajduje się odpowietrznik. Posiada on niewielki otwór odprowadzający, który należy skierować ku dołowi, tak by podczas odpowietrzania podstawić pod niego jakieś naczynie na wodę. Unikniemy w ten sposób bałaganu. Siła naszych palców powinna spokojnie wystarczyć do przesunięcia otworu, gdyby zdarzyło się inaczej, można użyć klucza nastawnego, ewentualnie kombinerek, ale trzeba robić to bardzo delikatnie, tak by obracała się tylko biała obręcz z otworem, a nie cały odpowietrznik (kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Gdyby przypadkiem zdarzyło ci się go wykręcić, powódź gotowa.

ustawianie wylotu odpowietrznika

[fumpBegin]3. Teraz pod otwór podsuwamy naczynie na wodę i bardzo delikatnie odkręcamy śrubkę odpowietrznika. Można zrobić to specjalnym kluczykiem do odpowietrzania (nieduży wydatek, oto przykład) lub, jeśli mamy dobre dojście do odpowietrznika, zwykłym, płaskim śrubokrętem. Jeżeli śruba jest dokręcona bardzo mocno lub zapiekła się, najlepiej skontrować cały odpowietrznik angielskim kluczem nastawnym lub kombinerkami. Unikniemy wówczas przypadkowego wykręcenia odpowietrznika, czego następstwem byłoby zalanie pokoju.

luzowanie śruby odpowietrznika

4. Z otworu najpierw wyleci powietrze, a następnie woda. Odczekujemy chwilę, kiedy zauważymy, że wydostaje się już tylko stały strumień wody, zakręcamy śrubę, wycieramy odpowietrznik i sprawdzamy czy jest szczelny.

wypuszczamy powietrze

5. Odkręcamy gałkę termostatu i sprawdzamy rezultat.

Przyznasz, że było dużo łatwiej, niż mogło się wydawać, w dodatku czynność zajęła tylko kilka minut. Zyskałeś satysfakcję, przyjemną temperaturę i wdzięczność reszty domowników ;D

Za tydzień powalczymy z powietrzem w łazienkowym grzejniku drabinkowym.[fumpEnd]