Firma Wienerberger wprowadziła na rynek nową, renesansową dachówkę ceramiczną typu zakładkowego (marka Koramic). Produkt otrzymał dość enigmatyczną nazwę, która kojarzy mi się trochę z terminologią stosowaną w literaturze science fiction – Panie i Panowie, oto Alegra 9 ;D Brzmi naprawdę nieźle, ale nie nazwa jest tutaj najważniejsza.

Zanim przejdę do omówienia kluczowych cech ww. dachówki, krótka informacja, o tym czym w ogóle jest dachówka zakładkowa.

Ceramiczna dachówka zakładkowa jest jednym z najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Produkowana jest w ogromnej liczbie wzorów i kolorów, zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych. Jak sugeruje nazwa, montaż polega na układaniu dachówek na tzw. „zakład”, tak że nachodzą na siebie w pionie, a niekiedy również w poziomie (zależnie od konkretnego modelu). Ułatwiają to specjalnie wyprofilowane zakładki (zamki), występujące na górnych i bocznych krawędziach, zapewniające bardzo dobrą szczelność pokrycia dachu.

Czym produkt Wienerberger wyróżnia się spośród konkurencji?

Przede wszystkim rozmiarem, a co za tym idzie, zmniejszonym zapotrzebowaniem na m2.

Alegra 9 ma wymiary 47,7 x 31,0cm, co czyni ją jedną z największych dachówek dostępnych na polskim rynku. Na pokrycie 1m2 potrzebne ci będzie tylko 9 dachówek, co zdecydowanie skróci czas krycia dachu i powinno obniżyć koszty prac dekarskich.

Producent zapewnia, że Alegra 9 spełnia najwyższe normy jakościowe i jest jedną z najlżejszych dachówek na rynku (waga nie przekracza 40 kg/m2). Ponadto, można ją stosować na dachach o niewielkim kącie nachylenia – już od 15 stopni przy zastosowaniu membrany dachowej. Jest to możliwe dzięki dobremu systemowi odprowadzania wody, w który wyposażono produkt (głębokie zamki z podwójnym odpływem).

Nowość Weinenberger dostępna jest w kilku najpopularniejszych kolorach: naturalna czerwień, czerwona i antracytowa angoba oraz ceglasta, mahoniowa i czarna angoba szlachetna. Zarówno zwolennicy klasyki jak i nowoczesności znajdą coś dla siebie. Koszt , to 4,17 zł/szt. (z VAT) czyli 37,53 zł/m2 (z VAT).

Jeśli ktoś z was korzystał już z dachówki Alegra 9, zapraszam do komentowania poniżej. Napiszcie czy waszym zdaniem obietnice producenta się potwierdzają.

Kuba Wiatrowski