dachyW zeszłym tygodniu omówiliśmy cechy dachówek ceramicznych i zgodnie z obietnicą dziś zajmiemy się ich podziałem.

Dachówki ceramiczne dzielą się na 4 podstawowe rodzaje, o różnych kształtach: karpiówki, zakładkowe, typu mnich-mniszka oraz esówki (holenderki). Wszystkie dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, o czym pisaliśmy w części pierwszej. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Dachówka karpiówka

Ten typ dachówki, obok mnicha-mniszki, posiada najdłuższą tradycję. Jest stosowany od wielu wieków i wciąż nie traci na popularności. Karpiówka jest jedną z najcięższych dachówek ceramicznych (ok. 64 – 74 kg/ m2), charakteryzuje się mało skomplikowanym kształtem. Jest płaska i wąska, a jej dolna część, zwana noskiem, jest karpiówka półokrągła - łuskanajczęściej owalna lub ostra. Górna powierzchnia dachówki może być gładka lub rowkowana.

Karpiówka jest pokryciem bardzo uniwersalnym, które z powodzeniem sprawdzi się na powierzchniach o nachyleniu od 20 do 90 stopni (zależnie od konkretnego modelu i zaleceń producenta). Karpiówki możemy podziwiać zarówno na dachach starych, często zabytkowych budynków europejskich miast i wsi, jak i na zupełnie nowo -wybudowanych inwestycjach. Świetnie sprawdzają się również przy kryciu wymagających powierzchni jak np. dachy stożkowe, kosze czy okna zwane wolimi okami.

Karpiówki najczęściej układa się na jeden z dwóch sposobów, w koronkę lub w łuskę (patrz zdjęcie po prawej), jak łatwo się domyślić, właśnie od tej drugiej metody wzięła się nazwa dachówki.

Dachówka zakładkowa

alegra 9 - mahoniowa angoba szlachetna

Wraz z opisaną wyżej karpiówką, jest jednym z najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Produkowana w ogromnej liczbie wzorów, zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych. Niektóre z nich imitują nawet klasyczne esówki i karpiówki. Jak sugeruje nazwa, montaż polega na układaniu dachówek na tzw. „zakład”, tak że nachodzą na siebie w pionie, a czasem również w poziomie (zależnie od konkretnego modelu). Ułatwiają to specjalnie wyprofilowane zakładki (zamki), występujące na górnych i bocznych krawędziach, zapewniające bardzo dobrą szczelność pokrycia dachu.

Dachówki zakładkowe świetnie sprawdzają się przy kryciu dużych, płaskich połaci, gdyż dzięki wykorzystaniu zamków ich główne płaszczyzny nie nachodzą na siebie, co zmniejsza zapotrzebowanie materiału na metr kwadratowy. Ilość wykorzystanego materiału można jeszcze dodatkowo zmniejszyć stosując modele o wyjątkowo dużych rozmiarach, jak np. opisywana już przez nas Koramic Alegra 9.

Mnich-mniszka

Dachówka o najdłuższej tradycji, bardzo często spotykana na zabytkowych budynkach. Jest to jedyny typ dachówki ceramicznej, który układa się parami, wklęsła mniszka na podłożu, a na mniszce wypukły mnich. W przeszłości dachówkę układało się na zaprawę, jednak zmodernizowane systemy pokryć montuje się „na sucho”, co ułatwia prace dekarskie.

Pokrycie  z dachówek typu mnich-mniszka jest stosunkowo ciężkie (ok. 61 kg/m2), a jego wykonanie jest czasochłonne i wiąże się z dużym zużyciem dachówek na metr kw., sprawia to, że proces jest bardzo kosztowny. W oryginalnej, znanej od wieków formie, mnich-mniszka wykorzystywana jest przede wszystkim podczas renowacji dachów obiektów zabytkowych (np. kościół Mariacki w Gdańsku).

Jeżeli bardzo podoba ci się styl pokrycia z dachówek typu mnich-mniszka, na rynku dostępne są dachówki zakładkowe imitujące ten styl. Będzie to na pewno rozwiązanie dużo tańsze i szybsze do zrealizowania.

Esówka (holenderka)

Nazwa pochodzi od kształtu dachówki, który w przekroju poprzecznym przypomina literę „S”. Holenderka występuje w wersji pojedynczej z jednym grzbietem i podwójnej z dwom grzbietami. W porównaniu do innych typów dachówek ceramicznych jest stosunkowo lekka (ok. 31 – 46 kg/ m2).

Esówkę układa się tak, by górne rzędy zachodziły na dolne, a dzięki charakterystycznemu kształtowi, dachówki sąsiadujące w jednym rzędzie, układa się na zakład.  Tym sposobem pokrycie jest bardzo szczelne i szybko odprowadza wodę.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na montażu, możesz kupić dachówki zakładkowe imitujące esówki.

Inne

Oprócz opisanych powyżej, czterech głównych typów dachówek z gliny, spotykane są również dachówki rzymskie (klasztorne), marsylskie, staroniemieckie i inne.

Już w przyszłym tygodniu 3 część serii, w której przyjrzymy się dokładnie dachówkom cementowym (betonowym).