Twój dom, a strony świataWiele wieków temu, nasz krajan Kopernik odkrył, że Ziemia kręci się wokół Słońca, a przy okazji wykonuje piruety wokół własnej osi. Wszyscy wiemy doskonale, jaki wpływ na życie naszej planety ma, odkryty przez toruńskiego astronoma, „taniec”. Pory roku, dzień i noc – przerabialiśmy to w szkole.

Słońce „wędruje” (oczywiście pozornie) po nieboskłonie i w różnych porach dnia oświetla i ogrzewa nas z innego kierunku. Dodatkowo częstotliwość ogrzewania jest inna w różnych porach roku. Zupełnie nie dziwi mnie to, że z biegiem lat ludzie zaczęli wykorzystywać te fakty, projektując domy.

Właściwe oświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Co więcej, nasłonecznienie wpływa na temperaturę wnętrz. Energia słoneczna, to dobry sposób na ogrzanie domu poprzez bezpośrednie napromieniowanie.

Aby optymalnie wykorzystać naturalną moc grzewczo-oświetleniową najważniejszej dla Ziemian gwiazdy, zwróć uwagę na położenie pomieszczeń względem stron świata.

Oto kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę, planując wnętrze domu. Oczywiście nie należy traktować ich zbyt sztywno. Wcielaj je w życie z rozsądkiem, na tyle, na ile pozwala kształt i położenie twojej działki oraz twój styl życia i gust. Dobry architekt na pewno pomoże ci to wszystko pogodzić.

Miejsca mniej wymagające

Próżno szukać słońca na północy, dlatego po północnej stronie domu najlepiej zaplanować wejście oraz pomieszczenia, które ze względu na swoją funkcję mogą być nieco chłodniejsze i przebywa się w nich rzadziej, np. pomieszczenia gospodarcze, garaż, spiżarnia.

Idealnie byłoby, gdyby od północnej strony działki umiejscowiona była droga, ułatwi to dojazd do garażu, a ewentualny hałas samochodów z ulicy nie będzie aż tak dokuczliwy w ww. mniej uczęszczanych pomieszczeniach, co również jest bardzo ważne (większość gotowych projektów zakłada, że droga znajduje się po północnej lub wschodniej stronie działki – gdyż ta sytuacja sprzyja korzystnemu, pod względem oświetlenia, rozmieszczeniu pomieszczeń – wariant idealny).

Jeżeli masz w planach pracować w domu i potrzebny ci będzie gabinet, też trzymaj się północy. Intensywne działanie promieni słonecznych męczy wzrok i utrudnia pracę przy komputerze, a wysoka temperatura w pomieszczeniu też nie dodaje energii do pracy.

Kuchnia

Kuchnia również świetnie sprawdzi się w chłodniejszej, północnej części domu, gdyż jest pomieszczeniem, w którym i tak wytwarza się sporo ciepła podczas gotowania czy pieczenia, jeśli dodatkowo byłaby nagrzewana z zewnątrz, latem mielibyśmy prawdziwe piekiełko.

Dobrą opcją jest kuchnia, w której jedna ściana wychodzi na północ, druga natomiast na wschód. Jeśli umieścimy okna na wschodniej ścianie, słońce zajrzy do nas w porze śniadaniowej kiedy temperatury są niższe, a przez resztę dnia nie będzie nam doskwierać.

Jeżeli planujesz kuchnię połączoną z salonem, który jak przeczytasz poniżej, najlepiej sprawdza się w części południowej – może bywać w niej bardzo ciepło. Jednak biorąc pod uwagę sporą otwartą przestrzeń jaką otrzymasz łącząc pomieszczenia, nie będzie aż tak źle, jak miałoby to miejsce w przypadku klasycznej, zamkniętej kuchni.

Salon (pokój dzienny)

W salonie spędzamy zazwyczaj wolny czas, relaksując się po pracy/szkole wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Rozświetlające pokój promienie słoneczne na pewno poprawią nam samopoczucie i będą sprzyjały regeneracji umysłu i ciała. Umiejscawiając salon w południowo-wschodniej części domu z oknami wychodzącymi na obie strony, zapewnisz sobie obecność promieni słonecznych od południa aż do zachodu słońca.

Sypialnia

Miejsce bardzo istotne, to właśnie tu ładujemy swoje baterie i zaczynamy każdy nowy dzień. Projekty najczęściej przewidują sypialnie we wschodniej części domu, aby rano słońce zaglądało tam przez okno, rozświetlając pomieszczenie, z kolei popołudniu oddalało się zapewniając przyjemny chłód aż do następnego poranka (w przegrzanych pomieszczeniach gorzej się śpi i wypoczywa).

Dla mnie jest to rozwiązanie idealne, dlatego nieco ubolewam nad faktem, że moje mieszkanie ma okna wyłącznie od zachodu. Znam jednak osoby, którym promienie słońca wcale nie poprawiłyby z rana humoru, bo lubią spać długo, a charakter ich pracy pozwala im na to dość często. W tym wypadku może warto kupić dobre rolety lub po prostu rozważyć sypialnię z innej strony. Tak jak pisałem wcześniej – omawiane zasady należy traktować elastycznie.

Pokój dziecinny

Twoje potomstwo najlepiej poczuje się w pokoju usytuowanym w południowej części domu, gdzie słońce będzie obecne przez większość dnia, a przed porą snu odsunie się na zachód. Słoneczny pokój sprzyja pozytywnej atmosferze zabawy i nauki, szczególnie zimą, kiedy dzieciaki mają ograniczone możliwości przebywania na świeżym powietrzu.

Grunt to twoja wygoda

Przedstawione zasady są dość logiczne i dla większości inwestorów sprawdzają się, ale to tylko wytyczne, których nie musisz się kurczowo trzymać. Przede wszystkim rozmawiaj z projektantem, opowiedz mu o swoich oczekiwaniach, trybie życia – na pewno w miarę możliwości dopasuje do nich układ domu. W projektach typowych ww. reguły są dość powszechnie stosowane, a ze zmianami może być trudniej – do wszystkiego jednak można się przyzwyczaić, więc nie dajmy się zwariować.