Nadproże - FachowaBudowa.plNajprościej rzecz ujmując nadproże to belka wzmacniająca drzwi lub okna, która umieszczona jest na górze tych otworów. Jego zadaniem jest przejmowanie ciężaru z części ściany. Nadproże buduje się zawsze w przypadku, gdy otwory drzwiowe nie sięgają sufitu.

Skąd wiadomo, jaki rodzaj nadproża jest najodpowiedniejszy dla danego domu? Otóż jego rodzaj zależy od trzech elementów: materiału, z którego została wzniesiona ściana; szerokości planowanych drzwi oraz długości odcinka przebiegającego między górną krawędzią otworua sufitem. Najczęściej o jego budowie decyduje architekt, a w przypadku istniejącego już domu możemy zaufać inżynierowi budowlanemu.

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie tak zwanego bednarka – czyli nadproża wykonanego z płaskownika stalowego. Warto wiedzieć, że po wybudowaniu ściany piaskownik jest widoczny, ale w późniejszym czasie zostanie zamaskowany ościeżnicą. Co zrobić, jeśli w otworze nie zostaną umieszczone drzwi? Wówczas możemy zamaskować go warstwą tynku. Uwaga! Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie musimy pamiętać, by zabezpieczyć miejsce ukrycia stalową siatką wzmacniającą.

Istotnym zagadnieniem jest też właściwa izolacji nadproża. Ta wykonana prawidłowo,powinna nachodzić na ramę okienną lub ościeżnicę. Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że źle wykonane nadproże może stać się mostkiem cieplnym.