drapacz chmur z drewna_1

Być może Barbican już niebawem będzie prezentował się tak.

Londyńskie osiedle Barbican powstawało w latach 60 i 70 na obszarze zniszczonym przez bombardowania w czasie II wojny światowej. Celem projektu było stworzenie strefy mieszkalnej w pobliżu ścisłego centrum miasta. Wzniesiono bloki i wieżowce w stylu brutalistycznym, które szybko zapełniły się lokatorami. Wkrótce w obrębie kompleksu „wyrosły” budynki użyteczności publicznej, mieszczące m.in. Museum of London. Niedawno pojawiła się niezwykła koncepcja rozbudowy Barbican o kolejny budynek mieszkalny. Na czym polega jej wyjątkowość? Zakłada budowę drapacza chmur, którego głównym budulcem będzie drewno.

Tego jeszcze nie było.
Architekci i inżynierowie z firm PLP oraz Smith i Wallwork we współpracy z architektami z Uniwesytetu Cambridge przygotowali projekt 80-piętrowego budynku, który ma szansę uzupełnić kompleks Barbican. Wysokość wieżowca jest przewidziana na 300m, a głównym materiałem użytym do jego budowy ma być drewno. Dla porównania oraz podkreślenia wagi przedsięwzięcia warto wspomnieć, że aktualnie najwyższym budynkiem na świecie wzniesionym z drewna jest 14-poziomowy blok w Bergen w Norwegii, którego wysokość wynosi 49m. Projekt wieżowca jest już konsultowany z władzami miasta.

Dlaczego właśnie drewno?

Wieżowiec z drewna - Bergen

The Treet – wieżowiec o drewnianej konstrukcji, Bergen, Norwegia

Londyn to jedna z największych europejskich stolic, a jej populacja stale rośnie. Zmiana charakteru zabudowy, w celu zaoszczędzenia przestrzeni jest nieunikniona. Wysokie budynki mieszkalne to naturalny kierunek. Zdaniem twórców projektu wysokościowca, organiczny materiał, jakim jest drewno, sprawi że budynek będzie przyjemniejszy dla otoczenia, a jego rozmiar nie będzie przytłaczał. Co więcej, drewno jest materiałem odnawialnym, stosunkowo niedrogim w produkcji, a budowa z jego wykorzystaniem przebiega szybciej.

Być może zastanawiacie się, co z stanie się z takim budynkiem w razie pożaru. Budować tak wysoki budynek z drewna? Paradoksalnie, drewniany wieżowiec dorówna stalowym i betonowym konstrukcjom w kwestii bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Projektanci twierdzą nawet, że poziom bezpieczeństwa będzie wyższy.

Tak może prezentować się nowy obiekt w Barbican. Projekt zapowiada się ciekawie od strony wizualnej i technologicznej. Jeżeli uda się go zrealizować, może na zawsze zmienić trendy w miejskim budownictwie. Pożyjemy zobaczymy.

Zdjęcia pochodzą ze strony Uniwersytetu Cambridge,