Z pewnością wiesz, że atrakcyjny wygląd świeżo pomalowanych ścian zależy od doboru wysokiej jakości farby. Jednak, żeby uzyskać prawdziwe dzieło sztuki musimy zadbać również o właściwe narzędzia, jak pędzle czy wałki. Dzięki naszym radom i Ty możesz uzyskać wyjątkowy efekt na miarę mistrza. Do dzieła!

Malowanie ścian - pędzel czy wałek2...  FachowaBudowa.plJeśli do malowania ścian wybrałeś pędzel pamiętaj, że sprawdzi się on przy aplikowaniu farby w trudno dostępne miejsca. Przy malowaniu dużych powierzchni musisz o nim zapomnieć, gdyż powoduje powstawanie nieestetycznych smug zwanych przez fachowców sznarami. Sprzymierzeńcem każdego malarza (zwłaszcza amatora) są wałki, które kupisz z łatwością i w przystępnej cenie w popularnych marketach budowlanych. Poniżej prezentujemy typy wałków wraz ze wskazaniem, przy jakiego typu powierzchniach i farbach sprawdzają się najlepiej.

Wałki z runa owczego idealnie nadają się do malowania bardzo dużych powierzchni, natomiast wałki moherowe są odpowiednie do mniejszych przestrzeni. Oba wymienione typy wałków wykonane są z naturalnego włosia, dzięki czemu są odporne na działanie rozpuszczalników i ułatwiają estetyczne i równomierne rozprowadzenie farby.

Wałki syntetyczne (sznurkowe), do których produkcji stosuje się mieszankę włókniny poliamidowej i poliestrowej, doskonale sprawdzą się przy powierzchniach chropowatych.

Wałki welurowe będące połączeniem runa owczego i włókniny poliestrowej radzą sobie praktycznie z każdą powierzchnią.

Na koniec powinieneś zapamiętać, że im większy obszar planujesz pomalować, tym szerszy wałek powinieneś wybrać.