Mikro-apartamenty - FachowaBudowa.plMikro-apartamenty, jak wskazuje nazwa, są lokalami mieszkalnymi o niewielkich rozmiarach. Jeszcze niedawno były popularne przede wszystkim w azjatyckich metropoliach, gdzie przeludnienie wymuszało tego typu rozwiązania. O jednym z tego typu mini-mieszkań w Hong-Kongu pisaliśmy tutaj

Dziś, jak się okazuje, trend opanowuje Europę i Stany Zjednoczone, choć przeludnienie nie jest w tym wypadku główną przyczyną tej sytuacji (choć też jest istotna), zdecydowanie większe znaczenie ma – kryzys. Mało kto jest w stanie pozwolić sobie na duże mieszkanie czy dom, zwłaszcza, że coraz trudniej o kredyt. Odpowiedzią deweloperów na trudną sytuację rynku nieruchomości są właśnie mikro-apartamenty, które, choć bardzo małe, są zdecydowanie tańsze w zakupie i utrzymaniu.

Zaprezentujmy może kilka przykładów mikro-mieszkań.

Poniżej możecie obejrzeć reportaż amerykańskiej telewizji NBC, pokazujący jeden z mikro-apartamentów w San Francisco

KLIKNIJ, ABY OBEJRZEĆ REPORTAŻ

a tutaj kolejny przykład mini-mieszkania, tym razem na nowojorskim Manhattanie

W dużych Europejskich miastach też nie brakuje mini-nieruchomości. Zobaczcie jak mieszka Valentina Maini z Paryża.

Na youtube, szukając pod hasłem „micro-apartement”, znajdziecie więcej przykładów mini-mieszkań z różnych zakątków świata – polecam trochę poszperać, można znaleźć naprawdę ciekawe materiały wideo.

Teraz wróćmy na nasze polskie poletko, bo u nas też w temacie dzieje się coraz więcej. W byłym Hotelu Asystenta Uniwersytetu Wrocławskiego firma Dolnośląskie Inwestycje S. A. planuje wybudować 170 kawalerek, a obok odnawianego budynku, powstanie zupełnie nowy obiekt z  mikro-apartamentami. Najmniejsze mają mieć powierzchnię 12 metrów kwadratowych.

Projekt dewelopera nosi nazwę „Starter”, gdyż oferta jest skierowana przede wszystkim do ludzi młodych, szukających swojego pierwszego „M” w jak najbardziej przystępnej cenie. Czy jednak cena jest rzeczywiście aż tak powalająca?
14-metrowe mikro-mieszkanie w standardzie „pod klucz” ma kosztować 89 750  zł. Nie jestem w 100% przekonany, choć sam pomysł bardzo mi się podoba. Zgodzimy się, że zdecydowanie lepiej jest mieszkać samemu na 14m2 niż w pokoju u rodziców. Zwłaszcza, że po dobrym zaaranżowaniu tej przestrzeni, jedna osoba może na tej powierzchni żyć całkiem wygodnie, mniej wymagająca para też da sobie radę.

Polecamy stronę internetową projektu Starter, gdzie znajdziecie dokładny opis i wizualizacje, które naprawdę robią wrażenie.

Co sądzicie o trendzie mikro-mieszkaniowym i jak podoba wam się propozycja z Dolnego Śląska? Komentujcie poniżej…

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:
MOBILNY MINI-DOMEK W KSZTAŁCIE JAJKA