Mini-dom dla studenta2Szwedzka firma Tengbom, we współpracy ze studentami Uniwersytetu w Lund, zaprojektowała tanie w utrzymaniu i ekologiczne mini-lokum, idealne dla żaków. Domek ma jedynie 10m2 powierzchni.

Idea była prosta. Przygotować wygodne miejsce do życia na małej przestrzeni, zapewniając niezbędne do życia wygody i niskie koszty utrzymania. Mini-domek zbudowany jest ze specjalnie przygotowanego drewna (cross-laminated wood), które ma postać swego rodzaju sklejki, która jednak zupełnie odbiega od tego co normalnie kojarzymy z tym określeniem. Cross-laminated wood jest produktem niezwykle trwałym, ognioodpornym, odpornym na wstrząsy, łatwym w transporcie i montażu, dlatego jego popularność szybko rośnie.

Szwedzki mini-dom dla studenta na swojej niewielkiej powierzchni posiada: aneks kuchenny z półkami i szafkami, łazienkę i antresolę. Okiennice rozkładają się ku dołowi, dzięki czemu służą również jako biurko czy stolik.

Jedyne co trochę mnie niepokoi to szerokość schodków prowadzących na antresolę. Po studenckiej imprezie dostanie się do łóżka może skończyć się poważną kontuzją.

Jeszcze w tym roku 22 domki studenckie trafią na Uniwerek w Lund. Ich wynajęcie ma kosztować studentów aż o 50% mniej niż pokój w akademiku.

Źródła:
http://www.dezeen.com/2013/09/29/smart-student-units-by-tengbom/
http://www.toxel.com/tech/2013/09/16/small-house-for-students/