Nowoczesne mieszkanie w sercu dużego miasta, w bardzo atrakcyjnej cenie. Brzmi nieźle? A uwierzysz, jeśli powiem, że w razie przeprowadzki możesz zabrać je ze sobą?

Mobilne mikro-mieszkanie w atrakcyjnej cenie i lokalizacji - KasitaWynajem lub zakup mieszkania w atrakcyjnej części miasta to spore koszty. Trudno znaleźć lokum o dobrym standardzie w dogodnej lokalizacji, zwłaszcza jeżeli nasz budżet jest mocno ograniczony. Najczęściej jedyną opcją są suburbia, z których niestety „wszędzie jest daleko”. W dodatku, w razie konieczności przeprowadzki do innego miasta, związanej np. ze zmianą pracy, cały skomplikowany proces poszukiwań, musimy rozpocząć od nowa.

Ten problem występuje w większości dużych miast na świecie. Pytanie, czy jest sposób, by jakoś go rozwiązać? Amerykańska firma KASITA wpadła na ciekawy pomysł, który może być opcją dla wszystkich, ceniących komfort, inteligentne rozwiązania i uwaga – mobilność… o ile nie przeszkadza im niewielki metraż.

Zacznijmy od samego początku…

Mózgiem projektu Kasita (który w szczegółach omówimy za chwilę) jest Jeff Wilson, profesor na Huston-Tillotson Univeristy w Austin (stan Texas). Mogliście o nim słyszeć przy okazji innej inicjatywy, której jest głównym autorem, a która w dużej mierze dała inspirację dla powstania Kasity. Mam tutaj na myśli Dumpster Project… i od niego zaczniemy.

FachowaBudowa.PL - dumpster house - dom w kontenerze na śmieci11Dumpster Project – edukacja i inspiracja…

Ujmując temat w dużym skrócie, Dumpster Project miał udowodnić, że nawet w metalowym pudle na śmieci można stworzyć przyjazne środowisku lokum, zapewniające przyzwoite warunki bytowe. Miał także pokazać, że do szczęśliwego życia nie potrzeba tak wiele, jak nam się wydaje, a minimalizm i równowaga, mogą być drogą do rozwiązania wielu problemów współczesnego świata, a także tych, które najpewniej czekają go już w niedalekiej przyszłości.

Profesor Wilson, na 12 miesięcy zamieszkał na terenie uniwersyteckiego kampusu w kontenerze na śmieci, gdzie miał do dyspozycji 3,3m2 powierzchni. Przez pierwszych kilka miesięcy żył w umeblowanym kontenerze nie wprowadzając dodatkowych udogodnień, aby zobaczyć co jest naprawdę niezbędne i warte wdrożenia. Stopniowo Dumpster House zyskiwał kolejne ulepszenia, by finalnie zapewniać skromne, ale komfortowe warunki do życia. Obserwacje i doświadczenia Wilsona, miały duży wpływ na kształt kolejnego projektu, którym się zajął, czyli firmy KASITA i proponowanych przez nią rozwiązań mieszkaniowych pod tą samą nazwą.

Rewolucyjne mieszkania Kasita

Mobilne mikro-mieszkanie w atrakcyjnej cenie i lokalizacji - KasitaKasita to firma z Austin, założona przez Jeffa Wilsona, która ma szansę nieźle namieszać na światowym rynku nieruchomości. Zespół  pod wodzą Dr. Dumpstera, stworzył niezwykłe mini-mieszkanie miejskie, które zupełnie zmienia dotychczasowe wyobrażenie o tego typu lokalu. Dlaczego?

Kasita jest mikro-apartamentem o powierzchni 19,3m2. Ma postać Mobilne mikro-mieszkanie w atrakcyjnej cenie i lokalizacji - Kasitamodułu (coś na kształt nowoczesnego kontenera), który jest instalowany w większej jednostce (Kasita rack) wybudowanej na terenie miasta. W planach firmy jest stworzenie całej sieci takich budynków-matek (na razie głównie w dużych miastach Stanów Zjednoczonych), by w razie potrzeby, na życzenie klienta (przesyłane przez specjalnie aplikację mobilną), umożliwić mu szybką przeprowadzkę wraz z mieszkaniem.

 


Wyobraź sobie, że mieszkasz w apartamencie Kasita gdzieś w Los Angeles, a trafia Ci się świetnie płatna praca np. w San Francisco. Planujesz przeprowadzkę za pomocą smartfona i twoje „małe królestwo” zostaje przetransportowane do nowej lokalizacji. Przyjeżdżasz na miejsce, a mieszkanie już na Ciebie czeka, więc możesz skupić się na nowej pracy, zamiast tygodniami szukać idealnego lokum, na które będzie Cię stać… No właśnie, a propos opłat.

Firma Kasita zapewnia, że koszt wynajmu ich apartamentu będzie o połowę niższy od średniej miejscowej ceny za tzw. „studio flat” (mieszkanie w postaci pokoju z łazienką i aneksem kuchennym… albo po prostu kawalerka). Co ważne, Wilson i spółka obiecują, że wszystkie proponowane przez nich lokalizacje budynków-matek, będą atrakcyjnymi punktami w centralnych częściach miasta. Niestety nie znalazłem nigdzie cen za ewentualną przeprowadzkę. Miejmy nadzieję, że niebawem taka informacja pojawi się na oficjalnej stronie firmy.

Budowa sieci bloków Kasita ma rozpocząć się od kilku budynków w Austin w 2016 roku. Na 2017 zaplanowano rozpoczęcie kolejnych 10 budów: 9 w dużych miastach USA i jedna za oceanem, u naszych sąsiadów w Sztokholmie, co pokazuje, że Kasita ma apetyt także na stary kontynent, a może i cały świat.

Mówią, że liczy się wnętrze 😉

Mobilne mikro-mieszkanie w atrakcyjnej cenie i lokalizacji - KasitaNad projektem wnętrz pracowali głównie eksperci od designu przemysłowego. Wilson chciał w ten sposób uniknąć oklepanych, przewidywalnych rozwiązań i patrząc na efekt, udało się. Wnętrze jest nowoczesne i przyciąga dużą dozą smaku i elegancji. Elementy wystroju i wyposażenie, wydają się być bardzo dokładnie przemyślane.

Mieszkanie jest wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty i udogodnienia: prysznic, lodówka, piekarnik, płyta indukcyjna, zmywarka, pralka z suszarką, łazienka z prysznicem i łóżko (queen size). W dodatku, Mobilne mikro-mieszkanie w atrakcyjnej cenie i lokalizacji - Kasitaposiada inteligentny system zarządzania. Na stronie producenta czytamy, że potrafi m.in. automatycznie ustawić odpowiednią temperaturę klimatyzacji, czy też, na wydaną przez nas komendę, pościelić nam łóżko lub włączyć playlistę ulubionych hiciorów.

Ściany apartamentu są pokryte systemem płytek z tworzywa, którego elementy możemy dowolnie zamieniać miejscami. Na przykład płytka z półką lub zegarem może być zamieniona z gładką płytką w innej części ściany, co daję spore możliwości dostosowania ścian do naszych potrzeb.

Trzymamy kciuki

Pomysł firmy Kasita jest bez wątpienia nowatorski. Najbliższe lata zweryfikują na ile sprawdza się w praktyce. My trzymamy kciuki za Doktora Dumpstera i jego ekipę i z niecierpliwością czekamy na pierwszy dom Kasita w Polsce.

Zachęcamy do odwiedzenia stron Dumpster Project i Kasita.

Dajcie znać co myślicie o Kasita komentując poniżej.