mobilny mini-domekŚwięta, święta i po świętach. Jednak zakładam, że wielu z was, podobnie jak ja, wciąż dojada wielkanocne potrawy, dzięki czemu świąteczny klimat nas nie opuszcza. Dlatego, smarując chrzanem ostatni kawałek pieczonej białej kiełbasy, przytaczam niezwykłą ciekawostkę rodem z Azji.

Obejrzyjcie poniższy film i przekonajcie się, że jajko, może być nie tylko świątecznym symbolem nowego życia, ale również inspiracją dla architektów.

24-letni projektant z Pekinu, Dai Haifei, stwierdził, że wynajmowanie lokum jest zbyt kosztowne, postanowił więc uniknąć opłat, zamieszkując przy chodniku, tuż obok firmy w której pracuje.

Oczywiście Dai nie zamierzał zostać bezdomnym, dlatego z pomocą przyjaciół, zaprojektował i zbudował mobilny mini-domek w kształcie jajka. Budynek wykonał z bambusa, płóciennych worków, wiórów oraz ziaren trawy. Do zasilenia lampy oświetlającej wnętrze jajka, użył kolektora słonecznego. Koszt wybudowania oryginalnego lokum wyniósł 964$.

Domek jest skromnie umeblowany i nie posiada kuchni ani łazienki, jednak fakt ten nie stanowi wielkiego problemu dla jego lokatora. Brak konieczności uiszczania opłat za mieszkanie oraz dojazdy do pracy sprawia, że Dai może pozwolić sobie na zakup karnetu do centrum rekreacji wodnej, gdzie bierze prysznic, pływa i korzysta z sauny, stać go również na stołowanie się w okolicznych restauracjach. Z resztą nie ma sensu bardziej się rozpisywać, sami zobaczcie. Kto wie, może pomysł rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni zainspiruje was do jakichś oryginalnych rozwiązań w projektach waszych domów?

Dla osób, którym nie jest obca mowa z Wysp Brytyjskich, artykuł o „jajku” i jego twórcach, a także wywiad z Daiem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Nie zadowala cię metraż twojego mieszkania? Zobacz, jak wiele można zmieścić na 24m2