styropianW części pierwszej wyjaśniliśmy, dlaczego warto inwestować w ocieplenie, w postaci styropianu. Nadszedł czas abyś dowiedział się, na co zwrócić największą uwagę, aby kupowany przez ciebie polistyren, jak najlepiej chronił budynek przed utratą ciepła.

O tym, jak dobrym izolatorem jest dany styropian, świadczy wartość tzw. Lambdy (λ). Choć litera ta kojarzyć się może ze studenckim bractwem z amerykańskiego uniwerku, jest w tym wypadku oznaczeniem współczynnika przewodzenia ciepła.

Żeby nie komplikować sprawy nadmiarem naukowych wywodów, ujmijmy rzecz najprościej, jak się da. Im niższa wartość Lambdy, tym lepiej styropian będzie chronił budynek przed utratą ciepła, a co za tym idzie, będziesz potrzebował cieńszej warstwy tego izolatora, aby osiągnąć pożądany poziom „U” (za pomocą litery „U”, oznaczamy współczynnik przenikania ciepła, który określa jak wiele ciepła ucieka przez daną ścianę).

Na rynku dostępne są produkty o wartościach współczynnika lambda od 0,031 do 0,045. Jeżeli twój budżet nie jest mocno ograniczony, zawsze lepiej postawić na niższą (lepszą) lambdę, nawet niewielka różnica wartości tego parametru ma spory wpływ na termoizolacyjność materiału.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o Lambdzie nieco więcej, polecam krótki artykuł w magazynie Fachowa Budowa, który możesz pobrać zupełnie za darmo wypałeniając formularz w menu bocznym, po prawej stronie witryny.