Antilla - Najdroższy dom świata - FachowaBudowa.PLBudowa własnego domu to marzenie wielu z nas. Marzenie, które znamienita większość Polaków zaliczy do niezwykle kosztownych. Próbujemy zmieniać sen w rzeczywistość na miarę możliwości swoich portfeli. Jedni zbudują parterówkę o pow. 80m2, inni 300 metrową willę z dużym ogrodem i basenem. Myślisz, że ta druga opcja jest już bardzo ekskluzywnym rozwiązaniem?

Być może. Jednak żyje na tej planecie człowiek, na którym wrażenia nie zrobiłaby nawet dawna super posiadłość Mike’a Tysona. Mowa o Mukeshu Ambanim, indyjskim biznesmenie, który jest właścicielem najdroższego domu świata, zwanego Antilią.

Nazwa nawiązuje do mitycznej wyspy na Oceanie Atlantyckim, której istnienia domniemywano w XV wieku. Budynek usytuowany jest na Altamount Road w Południowym Bombaju. Jest to jedna z najdroższych ulic świata. Metr kwadratowy gruntu w 2008 roku kosztował ok. 25 000 $/m2.

Antilla okupuje działkę o powierzchni 4.5318 m². Łatwo przemnożyć ile za ten kawałek ziemi wyłożył Pan Ambani. Swoją drogą z zakupem działki i budową budynku wiążę się wiele kontrowersji. Są głosy, że nie wszystko odbyło się zupełnie legalnie, ale tym aspektem zajmować się nie będziemy.

Najdroższy dom świata ma 27 pięter z superwysokimi Antilla - Najdroższy dom świata - FachowaBudowa.PLsufitami. Budynek o podobnej wysokości standardowo mieściłby aż 60 pięter. Konstrukcja Antilli zapewnia bezpieczeństwo nawet przy trzęsieniu ziemi o sile 8 w skali Richtera. Dom Makeshu Ambaniego jest wart około biliona dolarów.

Nie wiem co myślicie o tej inwestycji. W mojej głowie pojawia się pytanie: „po co”? Nie jest tajemnicą, że głodujących w Indiach nie brakuje. Ilu potrzebującym można by pomóc za te pieniądze? Co jeden człowiek (nawet z liczną rodziną) może robić w takim molochu? W dodatku walory architektoniczne budynku, przynajmniej w mojej subiektywnej ocenie, nie powalają na kolana. Ok, przyznaję, że Atilla to interesujący obiekt, ale poniesione koszty to kompletne szaleństwo.

Antilla - Najdroższy dom świata - FachowaBudowa.PL