Beton jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie materiałów. Towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku, zwłaszcza, jeżeli mieszkamy w mieście. Niestety, nie jest to twór szczególnie przyjazny naszej planecie i na pewno ciężko wrzucić go do kategorii produktów wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju (z ang. sustainability). Dlaczego? Przede wszystkim, ze względu na zawartość cementu, którego produkcja wiąże się z ogromnym zużyciem energii. Naukowcy od lat zastanawiają się, jak rozwiązać ten problem. Badacze z Massachusetts Institute of Technology właśnie zrobili spory krok w kierunku opracowania nowej formuły betonu, wykorzystującej rozwiązania zaobserwowane w naturze.

Obserwacja natury sposobem na lepszy beton - FachowaBudowaProfessor Oral Buyukozturk z MIT wraz z grupą współpracowników, postawili sobie za cel znalezienie sposobu na całkowite lub częściowe zastąpienie cementu (w aktualnie stosowanej postaci) w betonie, przy jednoczesnej poprawie jego właściwości mechanicznych. Finalnie ma się to przyczynić do zniwelowania (wspomnianych powyżej) negatywnych wpływów na środowisko, wynikających ze stosowanych obecnie technologii produkcji cementu.

Beton, jest mieszanką kruszywa oraz spoiwa w postaci cementowej zaprawy. Wytrzymałość tego materiału w dużej mierze zależy od jego struktury wewnętrznej, na którą aktualnie nie mamy większego wpływu. Według Buyukozturka, kluczem do stworzenia nowego, lepszego betonu, jest zrozumienie jaki wpływ ma nano i mikrostruktura materiału na finalny element w skali makro, którego stanie się częścią (np. fragment budynku) i modyfikowanie jej w zależności od potrzeb. Zdaniem naukowca, natura oferuje nam rozwiązania gotowe do zaadoptowania w produkcji materiałów budowlanych i właśnie tam, wraz z zespołem naukowców, postanowił szukać nowego pomysłu na cement.

Rozpoczęto dogłębne badania materiałów biologicznych, m.in. kości, gąbek morskich czy muszli mięczaków. Następnie naukowcy zestawili i porównali uzyskane informacje z równie precyzyjnymi danymi na temat budowy cementu. Owocem badań jest szereg rozwiązań gotowych do zastosowania przy pracach nad nową recepturą cementu, a co za tym idzie, także betonu.

Zespół pod przewodnictwem profesora Buyukozturka stworzył solidny fundament pod branżową rewolucję, przygotowując prawdziwą skarbnicę wiedzy i pomysłów dla inżynierów. Miejmy nadzieję, że niebawem, branża dobrze wykorzysta pracę badaczy z MIT, czego efektem będzie mocniejszy, żywotniejszy i bardziej ekologiczny beton.

Niestety, nie ma wśród nas naukowych ekspertów. Streściliśmy info tak, jak potrafiliśmy :] Mamy nadzieję, że z grubsza udało się naświetlić temat. Bardziej dociekliwych zachęcamy do przejrzenia źródła w języku angielskim, gdzie informacji jest znacznie więcej i są omówione bardziej profesjonalnie:
ScienceDaily.com – artykuł źródłowy

Jeżeli temat nie jest Ci obcy i masz ochotę uzupełnić tekst, zachęcamy do kontaktu przez formularz:
Kontakt