Ocieplenie bloków mieszkalnych, a bezpieczeństwo pożarowe… FachowaBudowa.plMinione 20 lat przyniosło spore zmiany w naszym myśleniu na temat termoizolacji budynków. Dziś ocieplenie jest standardem, na który każdy nabywca mieszkania zwraca uwagę. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak bardzo, jakość termoizolacji wpływa na zużycie ciepła w naszych czterech kątach, a w konsekwencji na nasz domowy budżet.

Trudno nie zauważyć zmian na polskich osiedlach. Tam, gdzie nie tak dawno straszyła szarość betonowych płyt, dziś bloki są ocieplone, ładnie otynkowane i pomalowane. Zyskaliśmy zatem oszczędność i poprawę estetyki. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jakimi materiałami ociepla się wasze osiedla? Jakie mają właściwości? Jak zachowają się w razie pożaru?

Otóż, aby zapewnić naprawdę wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ocieplenia typu ETICS (tak nazywane są systemy izolacyjne stosowane m.in. do ocieplania bloków mieszkalnych, zarówno nowych jak i tych już stojących) powinny być wykonane z materiałów niepalnych, czyli w przypadku ociepleń, z wełny mineralnej.

Jednak na polskich osiedlach, do ocieplenia najczęściej stosuje się styropian. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze jest to materiał tańszy niż wełna mineralna, ma zbliżone właściwości termoizolacyjne (nieco gorsze) i jest zdecydowanie łatwiejszy w obróbce. Podczas pracy z wełną mineralną nie obejdzie się bez dodatkowej ochrony osobistej, gdyż jej  włókna podrażniają powierzchnię skóry, w bezpośrednim kontakcie nie są też przyjazne układowi oddechowemu. Dodatkową zaletą styropianu jest jego nienasiąkliwość, trudniej więc o pogorszenie jego właściwości izolacyjnych na skutek zawilgocenia muru czy też warstwy zbrojącej.

Są jednak parametry, w których styropian nie dorównuje wełnie mineralnej –  paroprzepuszczalność i wspomniana wcześniej odporność na ogień.

Wełna mineralna, dzięki specyficznej, włóknistej budowie, umożliwia swobodne przenikanie pary wodnej. Poza tym, materiał ten jest hydrofobizowany, mówiąc „po polsku”, nasączany specjalnymi środkami chroniącymi przed zawilgoceniem.

Wełna jest niepalna, zatem nie rozprzestrzenia ognia w razie zaistnienia pożaru. Nie wydziela też dymu i  płonących katiuszy.

Częściej stosowany w Polsce styropian, jest materiałem samogasnącym. Co przez to rozumieć? Styropian nie zapali się od iskry ani żaru papierosa, płomień może się pojawić dopiero po dłuższym działaniu ognia, a prędkość jego rozprzestrzeniania będzie bardzo mała. Po usunięciu źródła ognia izolator przestanie się palić i nie zapali się ponownie.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej fakty, można śmiało stwierdzić, ze standard bezpieczeństwa przeciwogniowego systemów styropianowych jest niższy w porównaniu do tych bazujących na wełnie mineralnej, ale wciąż przyzwoity, więc nie ma powodu do paniki.

Należy wspomnieć, że zgodnie z polskimi przepisami przeciwpożarowymi,  do 25-go metra wysokości budynku, dopuszczalne jest stosowanie styropianu, powyżej tej wysokości, musi być montowana wełna mineralna.
Przeczytaj również:

Dlaczego warto zadbać o ocieplenie domu – na co zwrócić uwagę kupując styropian?