Temperatura wewnątrz domu ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a także zawartość portfela (zarówno ogrzewanie jak schładzanie niesie ze sobą koszty), dlatego utrzymanie właściwego balansu termicznego i wykorzystanie naturalnej energii słonecznej jest niezwykle istotne.  Oprócz odpowiedniego rozplanowania pomieszczeń na etapie projektowania budynku (polecamy artykuł na ten temat) duże znaczenie w tej kwestii mają parametry poszczególnych przegród, w tym okien, którymi dziś się zajmiemy. Jeżeli macie w planie zakup okien, powinniście wiedzieć o czym informują współczynniki U i g….

 

Planujesz zakup okien - Zwróć uwagę na współczynniki U i g_2Współczynnik przenikania ciepła U

U określa izolacyjność cieplną przegrody budowlanej (ściany, drzwi, okna itd.). Umożliwia obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę, a także porównywanie własności cieplnych różnych przegród budowlanych. Współczynnik U wyrażany jest w W/(m2·K). Im mniejsza wartość U, tym lepszy poziom izolacji i mniejsza utrata ciepła i tę informacje przede wszystkim powinniśmy zapamiętać.

Według polskich przepisów maksymalna wartość U dla okien wynosi 1,3 W/(m²•K), a dla okien w domu energooszczędnym 0,9 W/(m²•K). Od 2017 prawdopodobnie przepisy zostaną zaostrzone i wymagana wartość U będzie niższa o ok. 10%.

 

Planujesz zakup okien - Zwróć uwagę na współczynniki U i g_1Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g

Określa ile energii całkowitej, dostaje się przez szyby do wnętrza domu. Wartość g zależy od rodzaju zastosowanego w oknie oszklenia, inna będzie dla okien z pojedynczą szybą, a inna dla okien szklonych podwójnie czy potrójnie. Im wyższa wartość g. tym mocniej nagrzeją się pomieszczenia w naszym domu.

Mogłoby się wydawać, że im wyższa wartość g, tym lepiej, bo zyskujemy przecież darmową energię cieplną ze słońca. W dużej mierze jest to prawda, jednak należy pamiętać, że w okresie letnim, zbyt wysokie g, może być przyczyną przegrzania budynku. W konsekwencji trzeba będzie chłodzić pomieszczenia, co może być bardzo kosztowne. Właśnie z tego względu, w rozporządzeniu z dnia 5 lipca 2013 (strona 9) zaznaczono, że współczynnik przepuszczalności dla okien w okresie letnim nie może przekraczać wartości 0,35.