Pleśń w pomieszczeniach cz.3 - eliminacja grzybaWszystkich, którzy nie czytali  pierwszych dwóch odcinków serii, zachęcamy do nadrobienia zaległości:

Jak postępować w przypadku odkrycia pleśni

Pleśń w pomieszczeniach cz.2 – Jak nam zagraża…

W części trzeciej skupmy się na działaniach, które należy podjąć kiedy okryjemy ogniska pleśni.

W przypadku zagrzybienia pomieszczenia bezwzględnie powinniśmy poddać je odpowiednim zabiegom odgrzybiającym. Warto znaleźć firmę, specjalizującą się w tego typu usługach. Nawet niewielkie źródła rozwoju pleśni, ze względu na profilaktykę ochrony zdrowia, powinny być usuwane . Należy jednak pamiętać, że sama likwidacja pleśni bez odnalezienia i wyeliminowania przyczyny jej wystąpienia jest rozwiązaniem doraźnym. Po pewnym czasie problem prawdopodobnie powróci, dlatego likwidacja źródła zawilgocenia to sprawa kluczowa.

Gdy nie mamy możliwości podjęcia natychmiastowego działania w celu odgrzybienia pomieszczeń, należy bez wzbijania kurzu oczyścić i zdezynfekować zaatakowane miejsca. Dezynfekcję można przeprowadzić 70% alkoholem etylowym,  gdy mamy do czynienia z powierzchniami suchymi. W przypadku powierzchni wilgotnych należy użyć 80% alkoholu etylowego. Ograniczenie dalszego rozwoju grzybów pleśniowych można dokonać redukując wilgotność względną przez celowe ogrzewanie i wietrzenie.  Należy przy tym pamiętać, możemy to zrobić jedynie po usunięciu istniejących zarodników, w przeciwnym razie wietrzenie doprowadzi do zwiększenia stężenia grzybów w powietrzu i powstania wtórnych źródeł ich rozwoju.