To już ostatnia część serii „Pleśń w pomieszczeniach”. Wszystkich, którzy nie czytali poprzednich wpisów zachęcamy do nadrobienia zaległości:

Jak postępować w przypadku odkrycia pleśni

Pleśń w pomieszczeniach cz.2 – Jak nam zagraża…

Pleśń w pomieszczeniach cz.3 – eliminacja grzyba

Pleśń w pomieszczeniach cz. 4 – wietrzenie jest ważne
Dziś krótko opiszemy jak redukować wilgotność powietrza w wybranych pomieszczeniach.

Dla zmniejszenia wilgotności powinno się przede wszystkim  stosować tzw. wietrzenie uderzeniowe – od 5 do 10 minut przy szeroko otwartym oknie. Należy wietrzyć kilkakrotnie w ciągu dnia.

KUCHNIA
Aby usunąć wilgoć z kuchni można posłużyć się wyciągiem oparów w wyprowadzeniem wyciąganego powietrza na zewnątrz. Natomiast jeżeli posiadamy okap z wyciągiem oparów do otoczenia, to taki wyciąg za wiele nam nie pomoże.

ŁAZIENKA
W przypadku łazienki należy po każdym natrysku, praniu i innych czynnościach otworzyć okno, jeżeli nie posiadamy w łazience okna powinno się szeroko otworzyć drzwi w celu wyprowadzenia nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Dodatkowo należy zadbać aby na ścianach i posadzce nie pozostawała woda.
Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej w miarę możliwości posiadającej czujnik wilgoci. Należy również zadbać o to, aby mokre ręczniki rozwieszać co przyspieszy ich suszenie.

POMIESZCZENIA MNIEJ OGRZEWANE
Pomieszczenia mniej ogrzewane nie powinny być dogrzewane przy pomocy ciepłego powietrza z innych pomieszczeń. Może to skutkować powstaniem wody kondensacyjnej na ścianach lub szybach okiennych. Podczas użytkowania pomieszczeń mniej ogrzewanych np. sypialni, po wstaniu rano z łóżka należy zadbać o odprowadzenie wilgoci przez dobre wietrzenie.