Pleśń w pomieszczeniach cz. 4 - wietrzenie jest ważne - FachowaBudowa.PLPrzed wami czwarta część serii o niezwykle upierdliwym zjawisku, jakim bezsprzecznie jest pleśń w pomieszczeniach. Jeżeli nie czytaliście poprzednich artykułów cyklu, zachęcamy do lektury.

Jak postępować w przypadku odkrycia pleśni

Pleśń w pomieszczeniach cz.2 – Jak nam zagraża…

Pleśń w pomieszczeniach cz.3 – eliminacja grzyba

Dziś kilka słów o tym, dlaczego należy wietrzyć pomieszczenia.

Powietrze w zależności od temperatury może wchłaniać różne ilości pary wodnej. Powietrze zimne zawiera przy tej samej wilgotności względnej mniej wody niż powietrze ciepłe. Podczas wietrzenia zimne powietrze zewnętrzne przy ogrzaniu się wchłania wilgoć, która jest odprowadzana na zewnątrz. Im chłodniejsze powietrze tym więcej wody może wchłonąć.

W gospodarstwie domowym, zamieszkałym przez trzy osoby, uwalniane jest od 30 do 100g/h wilgoci. Dodatkowo przez rośliny, suszenie bielizny, gotowanie i inne , uwalnia się od 6 do 14 kg wody. Wchłonięcie tak dużej ilości jest możliwe przy wprowadzeniu w ruch około 3000 kg powietrza, co uda się wietrząc pomieszczenia ok. 7 razy dziennie.

Przy zamkniętych drzwiach i oknach krotność wymiany powietrza wynosi ok 0,2 – 2 wymian na godzinę, natomiast przy otwartych oknach i drzwiach krotność wzrasta do 10-20 wymian na godzinę.

Wniosek: Należy regularnie wietrzyć pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach, aby utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia grzyba.