Polacy chętniej kupują słoneczne mieszkaniaDlaczego tak się dzieje? Na to pytanie z pewnością każdy z nas może odpowiedzieć intuicyjnie: otóż w polskim klimacie brakuje słońca, a jeśli już się pojawia, to chcemy jewykorzystać w stu procentach.Słoneczne mieszkanie okazuje się więc doskonałą inwestycją na… słoneczną przyszłość.

 

Z badań przeprowadzonych przez Home Broker wynika, że niechętnie kupujemy mieszkania, których okna wychodzą na północ, czyli są słabo nasłonecznione. Nieruchomości tego typu są z reguły droższe w utrzymaniu, gdyż po prostu trudniej je ogrzać. Kwestii braku słońca nie można zniwelować remontem, jak w przypadku innych wad mechanicznych, w związku z czym słabo nasłonecznione mieszkania sprzedają się znacznie gorzej. Trzeba jednak podkreślić, że nieruchomości z oknami wychodzącymi na północ mają jedną niewątpliwą zaletę, którą odczujemy podczas upalnego lata. Jest w nich znacznie chłodniej!

Polacy chętniej kupują słoneczne mieszkaniaBadania przeprowadzone w 15 największych polskich miastach na mieszkaniach, których okna wychodzą tylko na jedną stronę świata pokazują, że nieruchomości zorientowane na wschód wygrywają w walce o Klienta. Na ich sprzedaż potrzeba średnio zaledwie 97 dni. W przypadku mieszkań z oknami wychodzącymi na zachód, na znalezienie inwestora potrzeba o trzy tygodnie więcej. Orientacja na określoną stronę świata ma też wpływ na cenę oraz możliwości negocjacyjne związane ze sprzedażą i zakupem nieruchomości. Mieszkania zorientowane na wschód sprzedawano średnio o 12,5 tysiąca drożej niż podobne mieszkania z oknami wychodzącymi na zachód.

Okazuje się więc, że stawiamy na słoneczne mieszkania i za dostęp do słońca jesteśmy w stanie zapłacić kilkanaście tysięcy więcej. Nic dziwnego, w końcu słońce to w Polsce towar deficytowy.