W dwóch poprzedni częściach cyklu „Bezstresowo przed budową”(część 1, cześć 2) pisaliśmy o tzw. projektach gotowych, które są rozwiązaniem szybkim i tańszym od projektu indywidualnego, na którym skupimy się teraz. Choć projekt indywidualny wymaga większych nakładów czasu i pieniędzy, daje inwestorowi dużo większą swobodę. Każdy element projektu może być dopasowany idealnie do potrzeb przyszłych lokatorów. Jeżeli zależy ci na budynku, który będzie jedyny w swoim rodzaju, zacznij od znalezienia dobrego architekta.

ETAP III Projekt domu - Projekt indywidualny

Najlepiej zasięgnąć języka u znajomych, którzy być może polecą ci kogoś sprawdzonego, nie zaszkodzi też zajrzeć na fora internetowe.
Zwykle przygotowanie projektu zajmuje architektowi ok. 2-3 miesięcy, nie jest to jednak regułą i czasem proces może się wydłużyć, co oczywiście opóźni rozpoczęcie budowy. Zlecenie wykonania projektu powinno być udokumentowane pisemną umową (o tym, dlaczego zawsze warto spisać umowę z wykonawcą, pisaliśmy w jednym z artykułów na FachowaBudowa.pl), w której przede wszystkim wyznaczycie zakres prac projektowych oraz obowiązki stron umowy.

Jako zleceniodawca-inwestor, będziesz współuczestniczyć w kolejnych etapach powstawania projektu domu, przede wszystkim omawiając z projektantem swoją wizję, oczekiwania i potrzeby, czyli wszystko to, co miałaś/-eś przemyśleć dwa kroki wstecz (jeżeli nie pamiętasz koniecznie zajrzyj tutaj). Twoim obowiązkiem będzie również dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów/map, o których mówiliśmy wcześniej.