Bezstresowo przed budową - FachowaBudowa.PLJeżeli masz za sobą przemyślenia, które zalecaliśmy w poprzedniej części serii „Bezstresowo przed budową”, możesz przejść do przejrzenia gotowych projektów, których multum dostępne jest w internecie, można też zakupić katalogi projektowe w większości księgarń. Najlepiej, by w ostatecznym wyborze pomógł ci architekt. W projektach jest wiele elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, wiele cwanych chwytów stosowanych, by projekt wyglądał atrakcyjniej. Oko doświadczonego architekta wychwyci je od razu, przeciętny Kowalski nie koniecznie.

Jeśli nie zdecydujesz się na wsparcie specjalisty, koniecznie zwróć uwagę na metraż poszczególnych pomieszczeń w projekcie. Często jesteśmy nęceni większą liczbą pokoi/pomieszczeń, ale przyglądając się ich wymiarom zauważymy, że przewidziana powierzchnia wróży problemy z funkcjonalnością i ustawnością. To prosty trik marketingowy, bazujący na sposobie myślenia wielu ludzi – „więcej znaczy lepiej”. Ty nie daj się nabrać i zastanów się nad każdym elementem.

Szczególnie często jesteśmy wprowadzani w błąd w przypadku metrażu poddasza. Bezstresowo przed budową - FachowaBudowa.PL - projekt typowyUpewnij się, że podana w projekcie powierzchnia, nie była liczona po obrysie podłogi, lecz z uwzględnieniem najniższych miejsc pod połaciami dachu, które ze względu na zbyt duży skos ograniczający wysokość, nie nadają się do pełnego użytkowania.

Na etapie wyboru projektu często bagatelizuje się znaczenie pomieszczeń dodatkowych, takich jak garderoby, schowki, spiżarnie i oczywiście garaż. Ich brak, niedostateczna ilość czy też niewystarczająca powierzchnia w gotowym domu, odczuwalne są bardzo dotkliwie i mogą powodować spory bałagan. Powtarzając za klasykiem – Nie idź tą drogą! Dobrze przemyśl rozmieszczenie, ilość i powierzchnię tych, z pozoru mniej ważnych, elementów twojego przyszłego domu.

Jeżeli rozważasz projekt, w którym nie przewidziano garażu, upewnij się, czy po wzniesieniu domu na twojej działce zostanie miejsce na parkowanie samochodu i jakie są ewentualne perspektywy, gdyby w przyszłości pojawiła się potrzeba budowy dostawionego lub wolnostojącego garażu/wiaty.