Zgodzimy się chyba, że ilość naturalnego światła w pomieszczeniach, istotnie wpływa na komfort przebywających w nich osób, Jego niedobór negatywnie odbija się na samopoczuciu, dlatego robimy wszystko, by w naszych domach i miejscach pracy promieni słonecznych nie brakowało. Wachlarz możliwości dostarczania naturalnego światła do wnętrz właśnie się powiększył o niezwykłe rozwiązanie, stworzone u naszych północnych sąsiadów zza Bałtyku.

Przeźroczyste ściany z drewna_1Naukowcy z KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie pod wodzą profesora Larsa Berglunda, odkryli metodę wytwarzania przeźroczystego drewna. Pod pływem procesów chemicznych z drzewa typu balsa usuwana jest (odpowiedzialna za jego barwę) lignina, w wyniku czego materiał staje się biały. Po zaimpregnowaniu odpowiednim polimerem, drewno uzyskuje przeźroczystość na poziomie 85%.

Zdaniem Berglunda, ze względu na niskie koszty wytwarzania i odnawialność materiału, nada się on idealnie do budowy paneli słonecznych i innych zastosowań budowlanych i przemysłowych (szyby, ściany, fasady, opakowania). Materiał, tak jak pospolite drewno, jest ekologiczny i w 100% biodegradowalny.

Odkrycie Szwedów już wzbudza duże zainteresowanie wśród architektów, więc na pierwsze budynki z elementami z przeźroczystego drewna nie powinniśmy długo czekać.