Przygotowanie ścian do gładzenia... FachowaBudowa.PLGładź, jak sama nazwa wskazuje, służy do gładzenia powierzchni ścian, jednak nie do ich wyrównywania. Gładź to ostatni szlif przed położeniem farby, może zatuszować drobne rysy, ale nie sprawi, że zniknął poważniejsze uszkodzenia czy krzywizny. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie kiedy robić gładź i jak przygotować na to ściany i sufity.

Podstawową różnicą między gładzią a tynkiem, jest grubość nakładanej warstwy. Gładź nakłada się bardzo cienko, dlatego przygotowane pod nią podłoże musi być równe. Wgłębienia większe niż 3mm nie zostaną zamaskowane, dlatego przed gładzeniem dokładnie obejrzyj ściany i sufity. Jeżeli zauważysz, że powierzchnia nie jest równa, koniecznie podejmij działania przed zamówieniem ekipy do położenia gładzi.

Do wypełnienia nierówności najlepiej zastosować tynk podkładowy. Jeżeli ściany są bardzo krzywe, pokrywa je farba olejna albo stara tapeta, która mocno przywarła, rozwiązaniem będzie zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Oczywiście decydując się na drugą opcję pamiętajmy, że ściana musi być idealnie sucha, w przeciwnym razie wilgoć szybko da o sobie znać na zewnątrz.

Polecamy starszy wpis na temat rodzajów gładzi.