Nieruchomości w dużych miastach są coraz droższe, dlatego od kilku lat na całym świecie popularność zyskuje trend „mikro”. Mniejszy metraż to zazwyczaj tańsza nieruchomość i niższe koszty utrzymania. Należy jednak pamiętać, że niewielkie pomieszczenia wymagają innego podejścia do zagospodarowania przestrzeni. Wdrażane koncepcje muszą być szczególnie dobrze przemyślane. Liczy się kompaktowość i funkcjonalność. Mile widziane są rozwiązanie spełniające jednocześnie kilka zastosowań. Szwedzki gigant z branży wnętrzarskiej, nie mógł pozostać obojętny na wyzwania związane z aktualnymi potrzebami rynku. Zobaczmy, co szykują projektanci IKEA…

Nowy pomysł niebiesko-żółtej sieciówki to rozsuwana ściana, skrywająca dodatkowe pomieszczenie, wyposażone w łóżko i szafy. System ma budowę modułową, i można go rozszerzyć, np. dodając biurko lub stół.

W celu przetestowania prototypów składanego pokoju, IKEA wynajęła mieszkanie na przedmieściach Malmo i zaprosiła rozmaite szwedzkie rodziny na dwutygodniowe testy. Opinie użytkowników rozsuwanej ścianki były różne, jednak w znakomitej większości pozytywne.

Kiedy będziemy mogli nabyć nowy produkt od IKEA? Niestety, nieprędko. Proces przygotowania składanego pokoju do masowej sprzedaży zajmie przynajmniej trzy lata.