Polska nie należy do krajów rozpieszczanych przez słońce. Rozświetlony promieniami błękit nieba to zjawisko, które obserwujemy przez niewielką część roku. Okresy wielodniowej szarugi jesienią i zimą są standardem, co niestety często bardzo negatywnie wpływa na nasz nastrój. Czy można jakoś temu zaradzić? Firma CoeLux Srl stworzyła niezwykłe rozwiązanie, które sprawi, że w Twoim pomieszczeniu już nigdy nie zabraknie słońca… nawet jeśli mieszkasz w mrocznej piwnicy.

CoeLux to system oświetleniowy oparty na nanotechnologii, niezwykle wiernie imitujący światło dzienne. Co więcej, wygląda jak duże okno z widokiem na słoneczne, błękitne niebo. Barwa i kąt padania światła dają powalający efekt. Tak naprawdę trudno jest uwierzyć, że to jedynie iluzja.

Za powstaniem tego niezwykłego rozwiązania stoi fizyk Paolo Di Trapani (profesor na Insubria University we Włoszech) i jego zespół. Idea narodziła się jako projekt naukowy, którego celem było stworzenie panelu imitującego zachowanie atmosfery, a konkretnie jej oddziaływania na światło słoneczne. Z czasem CoeLux uzyskał wsparcie Unii Europejskiej i w końcu przerodził się w biznes.

CoeLux jest dostępny w trzech wariantach:
CoeLux 60 – kąt padania i barwa światła odwzorowuje warunki panujące w strefie międzyzwrotnikowej
CoeLux 45 – to iluzja nieba ze strefy śródziemnomorskiej
CoeLux 30 – odwzorowuje skandynawskie niebo w słoneczny dzień

Włoski wyrób jest doceniany na świecie. Zdobył już m.in Lux Awards za innowacyjne źródło światła, FX Interior Design Award w tej samej kategorii, a Światowe Forum Ekonomiczne zaliczyło firmę Trapaniego do elitarnego grona 49 pionierów technologicznych.

Kolejne modele oświeltenia CoeLux mają posiadać możliwość regulacji położenia wirtualnego Słońca oraz temperatury światła.

Na stronie producenta nie znaleźliśmy cen oświetlenia, jednak według petapixel.com cena jednego panelu to… £40,000. Za instalację zapłacimy kolejne £5,000. No cóż… jak na razie CoeLux to piękna pogoda, ale dla bogaczy… Miejmy nadzieję, że kiedyś pojawią się podobne rozwiązania w cenach osiągalnych dla każdego.