Czemu służą otwory w pustaku ceramicznym - FachowaBudowa.PLChyba każdy przyglądając się pustakowi zastanawiał się czy znajdujące się w nim otwory odgrywają jakaś specjalną rolę. Zakładam, że nie wszyscy z Was ostatecznie postanowili zgłębić swoją wiedzę w tym zakresie, dlatego dziś wyjaśnimy to i owo.

Jeżeli sprzedawca będzie próbował wmówić Wam, że układ otworów cegły jest bez znaczenia, nie dajcie wciskać sobie kitu. Ilość i rodzaj drążeń ma kluczowy wpływ na parametry pustaka m.in. izolacyjność termiczną i akustyczną. Ceramika jest lepszym przewodnikiem ciepła niż powietrze zgromadzone między jej ściankami, dlatego otwory są tak zaprojektowane, aby droga dyfuzji ciepła była jak najdłuższa.

Układ otworów, który najlepiej wpływa na izolacyjność cieplną wznoszonych przegród, charakteryzuje się dużym zagęszczeniem długich i wąskich drążeń, ułożonych naprzemiennie (patrz obrazek po lewej).

Specjalny układ otworów zobaczyć można również na tzw. pustakach akustycznych. Odpowiednie drążenia w połączeniu ze Czemu służą otwory w pustaku ceramicznym - porotherm 25 akuzwiększonym ciężarem cegły dają w efekcie świetne właściwości akustyczne i termoizolacyjne (patrz zdjęcie po prawej).